Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Ekwipunek, mundury, urządzenia i sprzęt (Polska)

zesta_32a.jpg

Na zdjęciach prezentowana jest sylwetka strzelca (1. Samodzielna Brygada Spadochronowa) z cenzusem / ucznia Szkoły Podchorążych w umundurowaniu polowym (bojowym/ćwiczebnym, noszonym w szeregu i w służbie).

 

zesta_21a.jpg

Ponownie zapominamy na chwilę o tym co tygrysy lubią najbardziej tj. mundurach, bombach, minach, karabinach, czołgach i prezentujemy kilka monet ze środkowowschodniego szlaku żołnierzy APW i 2. Korpusu Polskiego.

 

zesta_19a.jpg

Znikoma liczba posiadanych, przechowanych przez okres niewoli, orłów oraz silna potrzeba zaakcentowania przynależności do polskiej formacji wojskowej poskutkowały wielkim zapotrzebowaniem na nie.

 

szer5DP_6a.jpg

Pomimo trudnej zimy 1941/1942 i ogólnych niedostatków wszystkiego z początkiem 1942 r. nasi żołnierze w ZSRR przełamując trudności starali się osiągnąć gotowość bojową.

 

zan41_7a.jpg

Los polskiego żołnierza tułacza dzieliły także kobiety. Reportaż przedstawia członkinię PSK z najgorszego okresu głodu i wszelkich braków w Armii Polskiej w ZSRR z końca 1941 r.

 

zan41_2a.jpg

Pierwszy pododdział żandarmerii (kompania bezpieczeństwa) powstał już na początku września 1941 r. w Tatiszczewie. Powołany do celów ochrony i służby wartowniczej składał się z czterech plutonów oraz sekcji śledczej. 

 

powPL_2a.jpg

Żołnierz ubrany jest w płaszcz angielski z guzikami z polskimi orłem wykonanymi z masy plastycznej. Na kołnierzu naszyte patki w barwach artylerii lekkiej, na rękawach: lewy: tarcza brytyjskiej 8 Armii (nadana po bitwie o Monet Cassino), prawy: oznaka 2 Korpusu Polskiego, 5 Kresowej Dywizji Piechoty oraz 6 Lwowskiej Brygady Piechoty, komplet P-37, regulaminowy szalik, na nogach sznurowane trzewiki wykonane z czarnej groszkowanej skóry tzw. Ammo Boots.

 

zandPSZ_I_4.jpg

Pahlevi 1942 rok. Żołnierz ubrany jest w składające się z koszuli i szortów brytyjskie umundurowanie tropikalne KD (Khaki Drill Uniform) oraz pas skórzany Pattern 39.