Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

Pojazdy bojowe (Italia)

Fiat 611 (Fiat-Ansaldo)

Samochód pancerny znany powszechnie jako Fiat 611 autoblindo, nazywany jest czasami Fiat-Ansaldo, owiany jest mgiełka tajemnicy i wielu niesprawdzonych informacji. Na pierwszy rzut oka wygląda imponująco i aż chce się go porównać do naszego, powstałego o 3 lata wcześniej samochodu pancernego URSUS wz.29. Jednak jak zwykle „nie wszystko złoto co się świeci”. Z powodu różnic między samochodem ciężarowym Fiat 611 C a samochodem pancernym Fiat 611 autoblindo uważam, że bardziej sensowne jest używanie wobec niego nazwy Fiat-Ansaldo z racji zakresu zmian jaki musiano wprowadzić w podwoziu tego samochodu pancernego by sprostać wymaganiom wojska.

 

Renault ADK protetto podczas transportu kolejowego na Słowenii.

 

Walki z partyzantami w byłej Jugosławii spowodowały, że Włosi opancerzyli prowizorycznie wiele typów pojazdów a nawet seryjnie budowali specjalne opancerzone ciężarówki. Wynikało to z faktu, że jadący drogą konwój mógł być w każdej chwili ostrzelany przez ukrytych w górach partyzantów. Pościg w górach za partyzantami z takiej zasadzki zazwyczaj nie dawał rezultatu a straty na drogach były znaczne. 

 

Samochód pancerny Autoblinda „Vespa” Caproni

Bardzo lubię omawiać konstrukcje techniczne wyjątkowe i pomysłowe a właśnie ta do takich należy "Osa". Już w połowie lat trzydziestych przymierzano się do tworzenia pojazdów o podobnym układzie konstrukcyjnym i testowano prototypy. Bez wątpienia miało to duży wpływ na stworzenie w 1942 r. udanego prototypu pojazdu rozpoznawczego Autoblinda „Vespa” Caproni. Został stworzony w jednej z największych w ówczesnych Włoszech grup przemysłowych Societa Italiana Caproni, choć nzawisko Caproni mocno kojarzy się z lotnictwem.

 

Autocarretta ferroviaria blindata Mod. 42 (drezyna pancerna)

Prototyp autocarretta kolejowa opancerzona (autocarretta ferroviarie blindate) powstał w 1942 r. na zlecenie dowództwa wojsk włoskich w  Słowenii i Dalmacji (Comando Superiore FF.AA. di Slovenia e Dalmazia) do zadań ochrony torów kolejowych.

 

Samochód opancerzony Lancia 3Ro blindatoWłoski opancerzony mastodont Lancia 3Ro blindato (lub Autocarro Protetto 3Ro), jest imponującym pomysłem na drogowy pojazd pancerny a z racji holowanej przyczepy można powiedzieć o nim jako o drogowym pociągu pancerny. Tak czy inaczej, mały nie był. Pojazd przypomina wiele takich rozwiązań z okresu wojny domowej w Hiszpanii, gdzie jak tylko była taka możliwość to opancerzano ciężarówki, tworząc mniej lub bardziej brzydkie czy pokracznie wyglądające pojazdy z lepszym lub gorszym skutkiem używane w walce. Lancia 3Ro protetto pozostała jedynie prototypem, ale użytkowym, który sprawdził się w działaniu i dysponował silnym uzbrojeniem.