Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

Muzea, pomniki walki i męczeństwa (Polska)

katy_1.jpg

Hiszpańskie Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Poland First to Fight wraz z polonijnym Stowarzyszeniem Kulturalnym Krakus zorganizowały w stolicy Hiszpanii, Mszę Świętą za pamięć ofiar Mordu Katyńskiego.

 

 

Paweł Łukasz Kolecki
Maciej Tomaszewski
spock_11.jpgZdjęcia przedstawiają stan mogił z 5 września 2009 r. Fot. Mariusz Proskień (Zabytki kultury polskiej na Białorusi, Litwie i Łotwie).

 

migano.jpg

"Od kilku lat, z inicjatywy prof. Wojciecha Narębskiego, prezesa oddziału Krakowskiego Krajowego Związku byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oddawany jest hołd ponad 300 włoskim towarzyszom broni – żołnierzom 1. Raggruppamento Motorizzato (1. Zgrupowanie Zmotoryzowane) i Corpo Italiano di Liberazione (Włoski Korpus Wyzwolenia) – poległym pod polskim dowództwem w walkach nad Sangro i później w kampanii adriatyckiej. Hołd oddawany jest również dowódcy wymienionych jednostek gen. Umberto Utili, który podobnie jak gen. Władysław Anders wyraził ostatnią wolę spoczęcia na wiecznej warcie pośród swoich żołnierzy."

Oryginalny materiał archiwalny magazynu: Nasz Świat (nr 1, 01-15 stycznia 2012)

Bardzo dziękujemy autorowi artykułów panu Krzysztofowi Piotrowskiemu.

Przeczytaj cały oryginalny artykuł (pdf) Mignano Monte Lungo 2011 r. – polsko-włoskie braterstwo broni, Nasz Świat nr 1, 01-15 stycznia 2012

kal_1.jpg

 

Kalety to obecnie wieś na Białorusi w pobliżu Grodna przy zbiegu granic z Polską i Litwą. W okresie międzywojennym w Kalety były siedzibą 3 kompanii batalionu KOP „Sejny”.

 

Zdjęcia przedstawiają stan mogiły z 5 lipca 2009 r. Fot. Mariusz Proskień (Zabytki kultury polskiej na Białorusi, Litwie i Łotwie).

 

pomniki-strzegace.jpg

"Stoczona w maju 1944 roku przez 2. Korpus Polski bitwa o Monte Cassino była pierwszym wielkim zwycięstwem żołnierzy gen. Władysława Andersa walczących o powrót do wolnej Ojczyzny. Heroiczny i wspólny wysiłek całego Korpusu polskiego w przełamaniu niezdobytych dotychczas linii obrony niemieckiej oraz poniesiona w walce ofiara krwi żołnierskiej przybrały wielkie i symboliczne znaczenie. Tej ziemi i poległym na niej polskim żołnierzom należało oddać wieczną cześć i hołd. Szczególnym wyrazem tego było podjęcie decyzji przez gen. Władysława Andersa, w niedługim czasie po zakończeniu bitwy o wzniesieniu monumentalnego polskiego cmentarza wojennego u stóp zrujnowanego Klasztoru Montecassino. Jednocześnie i za tym przykładem, dowódcy jednostek liniowych biorących udział w bitwie – 3. Dywizji Strzelców Karpackich, 5. Kresowej Dywizji Piechoty i 2. Brygady Pancernej – wydali rozkazy wzniesienia pomników na polu walki w miejscach śmierci i żołnierskiej chwały."

Oryginalny materiał archiwalny magazynu: Nasz Świat (nr 19, 16-31 października 2012)

Bardzo dziękujemy autorowi artykułów panu Krzysztofowi Piotrowskiemu.

Przeczytaj cały oryginalny artykuł (pdf) Polskie pomniki strzegące pola bitwy o Monte Cassino, Nasz Świat nr 19, 16-31 października 2012