Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

Broń strzelecka i lekka (Italia)

katap_2.jpg

 

Ten miotacz to kolejny dowód na to, że potrzeba jest matką wynalazku. Zmorą I W.Ś. dla piechoty były druty kolczaste i karabiny maszynowe. 

 

 

Omawiany miotacz stoi pod ścianą w kącie po prawej stronie (Museo dei materiali per la difesa NBC)

Czym więcej wiem o włoskim uzbrojeniu tym więcej ciekawych rzeczy odkrywam. Sądziłem, że jednorazowe miotacze ognia do zadań szturmowych wymyślili Niemcy, ale tu zaskoczenie. Oto włoska broń wprowadzona na uzbrojenie w 1941 r.

 

 SRCM Mod.35 (Imfdb)

 

 

 

Skrót SRCM wziął się od nazwy przedsiębiorstwa "Societa Romana Di Costruzione Meccaniche", czyli włoskiej firmy specjalizującej się w maszynach budowlanych.

 

MAB 38 (Źródło: Historia broni maszynowej; Roger Ford; Bellona 1999)

Pistolet maszynowy MAB 38 i jego następcy to jeden z najbardziej znanych pistoletów maszynowych świata. Były produkowane z powodzeniem i w dużych ilościach aż do 1951 r. i zarówno Niemcy jak i Alianci bardzo chętnie posługiwali się zdobytymi egzemplarzami tej broni.

 

Pazzaglia_4.jpg

Początkowo była to broń prowizoryczna której powstanie wymuszone zostało okolicznościami. Robiono ją z tego co było pod ręką. Z czasem usystematyzowano jej wykonanie (co oczywiście nie zmieniło faktu, że i tak musiano improwizować).