Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

Kontrtorpedowce - niszczyciele (Polska)

DSC_0165.JPG

Artykuł przedstawia urządzenia systemu kierowania ogniem niszczycieli typu "Grom" zaraz po ich wejściu do służby ze zdjęciami oryginalnych urządzeń systemu. 

DSC01734.JPG

Poniższe rysunki pochodzą z dokumentacji technicznej okrętów typu Grom. W niniejszym artykule zamieszczony jest rysunek techniczny wyrzutni bomb głębinowych, które w początkowym okresie istnienia okrętów typu Grom znajdowały się wewnątrz kadłuba po bokach maszyny sterowej. Nie zamieszczam tu zdjęć z przedziału maszyny sterowej, gdyż znajdują się one już w artykule: Przedział maszynki sterowej ORP "Błyskawica". Błyskawica cz. IX.

 

IMG_5818.JPG

Kolejnym częściowo zachowanym obiektem z II wojny światowej na ORP „Błyskawica” jest dalocelownik.

 

UWAGA: artykuł zawiera wiele zdjęć dla modelarzy, którzy ewentualnie chcieliby się podjąć stworzenia modeli redukcyjnych, czy przekrojów okrętu.

DSC01724.JPG

CDN artykułu o maszynie sterowej ORP "Błyskawica" i ogólnie okrętów typu Grom. Tym razem zamieszczam dokumentację techniczną maszyny sterowej. Nie zamieszczam tu zdjęć z przedziału maszyny sterowej, gdyż znajdują się one już w artykule: Przedział maszynki sterowej ORP "Błyskawica". Błyskawica cz. IX

 

Grom_dalm_2.jpg

W artykule znajdziecie schematy przedwojennego system kierowania artylerią, reflektorami, artylerią przeciwlotniczą oraz bronią torpedową, jak też połączeń telefonicznych artylerii i broni podwodnych oraz informacje o zainstalowanych urządzeniach.