Komora amunicyjna ORP „Błyskawica” to kolejne nie możliwe do zwiedzania pomieszczenie okrętu. Przedstawiona komora, to komora działa pierwszego – czyli na dziobie, stąd pochylone ściany burt okrętu i zwężenie pomieszczenia w kierunku dziobu.
UWAGA: artykuł zawiera wiele zdjęć dla modelarzy, którzy ewentualnie chcieliby się podjąć stworzenia modeli redukcyjnych, czy przekrojów okrętu.
Autor: Maciej Tomaszewski
Autor wyraża gorące podziękowania Z.D.O. kmdr ppor. Markowi Mielnikowi za wyjątkowy wkład w zachowaniu najcenniejszych pamiątek na ORP "Błyskawica" i umożliwienie szczegółowego zapoznania się z nimi.
ORP "Błyskawica jest obecnie okrętem muzeum zacumowanym w porcie Gdynia
Ściana na środku komory amunicyjnej widoczna na zdjęciach powyżej i poniżej (ta z czarną tablicą po prawej stronie ze stanami magazynowymi) to ściana pomieszczenia ASDIC-u. Wewnątrz kadłuba wybudowano prostokątne pomieszczenie dostępne włazem od góry. Znajdowała się w nim górna część ASDIC-u z urządzeniami do opuszczania i podnoszenia oscylatora, którego głowica po podniesieniu znajdowała się w obudowie, której większość znajdowała się pomiędzy podwójnym dnem. Zdjęcie takiego pomieszczenia (podobnego) i schemat ASDIC znajduje się na końcu tego artykułu.
Elektryczny podnośnik amunicji przeznaczony do transportu nabojów z komory amunicyjnej w pobliże podstawy działa artylerii głównej. W tym wypadku działa Nr 1. Posiadał zdolność dostarczania 18 naboi na minutę. W wypadku dział po wymianie luf w okresie powojennym była to amunicja typu rosyjskiego kalibru 100 mm z naboju o ciężarze całkowitym 34,2 kg. Jego pocisk osiągał prędkość początkową 835 m/s. Jak się da zauważyć, gdyby działa utrzymywały dłuższy czas maksymalną szybkostrzelność 15-20 strz/minutę podnośnik był w stanie zaspokoić potrzeby tylko jednego działa. Dlatego niezbędne były parki amunicji podręcznej przy działach mieszczące po 24 naboje na działo. Oczywiście były inne ograniczenia szybkostrzelności w czasie dłuższym, jak choćby groźba przegrzania się dział czy zmęczenie obsługi, więc gdy prowadzono ogień ciągły, po jakimś czasie i tak szybkostrzelność ograniczano.
Zdjęcia Maciej Tomaszewski
Na zdjęciu powyżej, po lewej stronie, znajduje się otwarta osłona hydrodynamiczna kopuły z widocznym wewnątrz obrotowym oscylatorem. Na zdjęciu środkowym taka sama lecz kompletna, opuszczana kopuła oscylatora osłonięta dookoła perforowaną blachą typu „Staybright”. Na trzecim zdjęciu wnętrze pomieszczenia ASDIC na patrolowcu typu PGM-9. Kompletne wnętrze pomieszczenia ASDIC na ORP „Błyskawica” zapewne wyglądało bardzo podobnie. Po lewej stronie rysunek przedstawiający przekrój mechanizmów podnoszenia, obracania i opuszczanej kopuły ASDIC. Urządzenia te generalnie pozwalały wykryć wrogi okręt podwodny z odległości do ok 2 000 m, przy czym na ok 200 m i mniej od celu, ASDIC tracił kontakt z wykrytym OP, który wchodził w martwe pole.
Informacje od kolegi o niku pd z forum FOW:
„Brytyjska kopuła azdyku była instalowana podobnie jak we wspomnianym amerykańskim zdjęciu, choć szczegóły wyposażenia były nieco inne (patrz np. Australian War Memorial 125726, 305944, 087933, czy nieco zmodernizowane 125728 i 125730), mógł się różnić także obrys w poziomy - Amerykanie produkowali kopuły będące bliską kopią brytyjskiej i zmodyfikowane. Wysokość na jaką 'skrzynia' (trunk) wystawała z podłogi zależała od konstrukcji stępki. Istniały wersje demontowalne, podnoszone elektrycznie i podnoszone ręcznie dla starszych okrętów ze słabą instalacją elektryczną, z mechanizmem obrotu oscylatora elektrycznym i ręcznym dla okrętów bez żyrokompasu.”
Zagadki dział 40 mm z polskich okrętów
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o działach 40 mm z ORP „Błyskawica” i ORP „Sęp? Informacje znajdziesz klikając na powyższy przycisk:
Początek fotoreportażu z ORP „Błyskawica” znajdziesz klikając na poniższy przycisk:
Początek fotoreportażu z ORP Błyskawica znajdziesz tu
Początek opisu centrali artyleryjskiej ORP „Błyskawica” znajdziesz klikając na poniższy przycisk:
Początek opisu centrali artyleryjskiej ORP Błyskawica znajdziesz tu
Fotoreportaż ze sterówki ORP „Błyskawica” znajdziesz klikając na poniższy przycisk:
Zdjęcia sterówki ORP Błyskawica znajdziesz tu
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.