“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski
Jakie to szczęście, że niektóre zabytki zachowały się w stanie praktycznie kompletnym i nadal mogą cieszyć oczy badaczy historii a modelarzom dać kolejny impuls do pracy. Mimo powojennej przebudowy centrala artyleryjska niszczyciela ORP „Błyskawica” została zachowana. Zawdzięczamy to Marynarce Wojennej i opiece załogi Okrętu Muzeum.
UWAGA: artykuł zawiera wiele zdjęć dla modelarzy, którzy ewentualnie chcieliby się podjąć stworzenia modeli redukcyjnych, czy przekrojów okrętu.
Autor: Maciej Tomaszewski
Autor wyraża gorące podziękowania Z.D.O. kmdr ppor. Markowi Mielnikowi i opiekunowi centrali artyleryjskiej z obsługi artylerii (224) Piotrowi Andrzejewskiemu a także st. mar. Sławomirowi Szkutnikowi za wyjątkowy wkład w zachowaniu najcenniejszych pamiątek na ORP "Błyskawica" i umożliwienie szczegółowego zapoznania się z nimi, oraz załodze ORP "Błyskawica" za pieczę nad naszą chlubą.
ORP "Błyskawica jest obecnie okrętem muzeum zacumowanym w porcie Gdynia
Poniższe zdjęcia dokumentują centralę artyleryjską w obecnym stanie. Załoga przykłada starań by jeszcze go uświetnić. Ze względu na ograniczenia niniejszej strony nie mogę zamieścić zdjęć o dużej rozdzielczości. Dlatego, oglądając zdjęcia należy zwrócić uwagę na to, że po zdjęciach z większej odległości, dających orientacje o kierunku wykonanych zdjęć i fotografowanym urządzeniu, na kolejnych zdjęciach znajdują się zbliżenia przynajmniej dwóch ciekawszych detali z tego zdjęcia. I tak kolejno. Dla lepszej orientacji pod niektórymi zdjęciami znajdują się podpowiedzi co do kierunku fotografowania.
Kolejna uwaga to fakt, że w kierunku lewej burty znajduje się drugie, mniejsze, przyległe pomieszczenie które, jak mi powiedziano, wykorzystywane kiedyś jako stanowisko kierowania strzelaniem torpedowym. Obecnie wykorzystywane jako magazyn. Moim zdaniem jednak było to raczej pomieszczenie operatorów radaru i tak to będę nazywał. Na niektórych zdjęciach widać przejście do tego pomieszczenia w ścianie lewej burty centrali artyleryjskiej.
Do centrali artyleryjskiej wchodzi się od tyłu nadbudówki dowodzenia na wysokości gdzie obecnie na skrzydłach nadbudówki znajdują się pojedyncze stanowiska dział przeciwlotniczych 37 mm. Na przedwojennej "Błyskawicy" i jeszcze długo podczas wojny na skrzydłach nadbudówki używanych do nawigacji znajdowały się przyrządy kierowania strzelaniami torpedowymi. W zewnętrznych obudowach tych pomostów wmontowane były kalkulatory torpedowe. Obecnie nie pozostało po tym śladu. Schematy przedwojennej centrali artyleryjskiej i kierowania strzelaniem torpedami znajdują się w X odcinkupoświęconym okrętowi ORP "Błyskawica" co pozwala porównać je do obecnego stanu centrali przywiezionej po wojnie z W. Brytanii.
PS.
Przepraszam za datę na niektórych zdjęciach. Nie zwróciłem uwagi na ustawienia aparatu fotograficznego. Niestety psuje to efekt.
Podstawą systemu był konżugator (kalkulator) morski typu FCB (Fire Control Box), współpracujący z konżugatorem przeciwlotniczym FKC (Fuze Keeping Clock). Całość wspomagał żyrostabilizator artyleryjski RCU (Roll Corrector Unit). Zapraszam też do przeczytania artykułu o dalocelowniku okrętu, gdzie znajduje się więcej szczegółów.
Zdjęcia Maciej Tomaszewski
Zapraszam na dalszą część relację o centrali artyleryjskiej na ORP „Błyskawica”. Kliknij przycisk poniżej:
Kilka zdjęć uzupełniających do dwóch artykułów o centrali artyleryjskiej zamieszczonych na naszym portalu.
Jeszcze raz gorące podziękowania dla załogi ORP „Błyskawica. Te wszystkie „świecące mosiądze” to efekt ich codziennej pracy. Już od dawna wiele obecnie cieszących oczy przedmiotów było "na grubo" zamalowanych farbą. Trzeba było je oczyścić i przywrócić blask. Wygląda to coraz lepiej.
Zdjęcia Maciej Tomaszewski
Zapraszam na dalszą część relację o centrali artyleryjskiej na ORP „Błyskawica”. Kliknij przycisk poniżej:
Opis dział 120 mm L/50 wz.36, które pierwotnie znajdowały się na kontrtorpedowcach typu Grom, oraz umowę na zakup uzbrojenia dla ORP „Gryf” znajdziesz klikając na powyższy przycisk.
Podstawa prawna:Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.