Jak bardzo prowizoryczne kroki podjęli Włosi w celu przystosowania niektórych swoich starych dział do holowania za pojazdami mechanicznymi wykazała wojna w Afryce Północnej. Nie wystarczyło w działach wymienić koła na koła metalowe z ogumieniem typu masyw by można je było szybko holować. Włosi nie wprowadzili też we właściwym czasie do produkcji nowoczesnego następcy dla haubic polowych 100/17. Tymczasem wojna w Afryce Północnej była bardzo dynamiczna, nie wspominając o fatalnym stanie dróg a raczej ich braku i konieczności poruszania się także w terenie po pustyni i często po kamieniach. Tak też było w wypadku haubic 100/17 TM, które źle znosiły szybkie holowanie po wybojach. Próby wyposażenia włoskich starych dział w koła z ogumieniem pneumatycznym były wyraźnie spóźnione i ograniczone.
Czytaj więcej: Autocannoni da 100/17 (działa samochodowe 100 mm) (technika).
Haubica weszła do użytku krótko przed wybuchem I WW i używana była z dobrym skutkiem przez całą wojnę. Podkreślano jej ogólnie doskonałe właściwości. Działo było dobrze pomyślane i nie miało zbędnych dodatków, było bardzo wytrzymałe i zwarte, a strzelanie przez długi czas nie stwarzało problemów. Haubica ta jest jednym z najbardziej znanych na świecie produktów czeskiego przemysłu zbrojeniowego.
Czytaj więcej: Obice da 100/17 Mod.914 - austro-węgierskie haubice we włoskiej służbie.
Haubica Škoda 10 cm Vz. 1914/19 opracowana została jako rozwinięcie modelu Škoda 10 cm Vz. 1914 w celu powiększenia zasięgu ognia. Nowa wersja otrzymała dłuższą o 5 kalibrów lufę i nowy tym amunicji, dzięki czemu stała się zdolna do prowadzenia ognia na dystans blisko 10 km, ale wzrosło również skupienie pocisków, co przesądziło o sukcesie nowego działa. Możliwa była modernizacja już istniejących dział i w armii czechosłowackiej otrzymały one oznaczenia odpowiednio Škoda 10 cm Vz. 1914/19 i Škoda 10 cm Vz. 1916/19 w zależności czy użyto w nich dotychczasową lawetę od działa polowego czy górskiego. Nowe wersje dział produkowano od 1919 r. i weszła na uzbrojenie kilku państw.
Czytaj więcej: Obice da 100/22 17 Mod.14/19, czyli działo włosko-czesko-polskie.