“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski
Dzisiejszy odcinek serii reportaży o niszczycielu ORP „Błyskawica” poświęcony jest Głównemu Stanowisku Dowodzenia. GSD, to współczesna nazwa, gdyż w opisach, np. na tubach głosowych okrętu jest to po prostu „Pomost bojowy”.
UWAGA: artykuł zawiera wiele zdjęć dla modelarzy, którzy ewentualnie chcieliby się podjąć stworzenia modeli redukcyjnych, czy przekrojów okrętu.
Autor: Maciej Tomaszewski
Autor wyraża gorące podziękowania Z.D.O. kmdr ppor. Markowi Mielnikowi i opiekunowi centrali artyleryjskiej z obsługi artylerii (224) Piotrowi Andrzejewskiemu, za wyjątkowy wkład w zachowaniu najcenniejszych pamiątek na ORP "Błyskawica" i umożliwienie szczegółowego zapoznania się z nimi.
ORP "Błyskawica jest obecnie okrętem muzeum zacumowanym w porcie Gdynia
.
Nie ma chyba na okręcie miejsca, które by było częściej przebudowywane i poprawiane. Sama ilość opustoszałych otworów montażowych w różnych blachach dobitnie o tym świadczy. Fotoreportaż magazynu „Life” z patrolu podczas kampanii islandzkiej z okresu wojny pozwala uświadomić sobie jak daleko idące były to przebudowy GSD i systemu kierowania ogniem. Dowódcą ORP „Błyskawica” był wówczas kmdr ppor. Roman Wojciech Francki dowodzący okrętem przez prawie dwa lata. To pod jego dowództwem „Błyskawica” wyróżniła się obroną przeciwlotniczą miasta Cowes a załoga pomocą mieszkańcom w usuwaniu skutków bombardowań w mieście.
Nie wiem, czy zauważyliście, że dalocelownik na nadbudówce dowodzenia nie znajduje się w osi symetrii okrętu. Nim napisałem te słowa, jeszcze raz w internecie i w swoich książkach sprawdziłem jak się rysuje ORP „Błyskawicę" i jak ją budują modelarze. Doliczyłem się, że 80% modelarzy umieszcza dalocelownik w osi symetrii, podobnie jest z planikami i rysunkami. Co jednak ważne, nie dotyczy to jedynie współczesnej „Błyskawicy”, gdyż już w Anglii tak właśnie ustawiono dalocelownik. Warto spojrzeć na historyczne zdjęcie na którym widoczne są trzy polskie niszczyciele OORP „Piorun”, „Błyskawica” i „Garland” – w ten sposób nie ma wątpliwości z jakiego okresu historycznego pochodzi zdjęcie i jak był ustawiony dalocelownik. Jak widać „Błyskawica” jest zwrócona bardziej dziobem do fotografa a mimo to dalocelownik nie zasłania lewo burtowego pala masztu okrętu a środkowy ledwo chowa się za dalocelownikiem. ORP „Piorun” jest widoczny bardziej z boku (kwestia perspektywy) a mimo to dalocelownik zasłania niemal całą podstawę masztu, gdyż na tym okręcie umieszczony był symetrycznie. Hej, modelarze! Mamy poprawki do zrobienia? J
Na starszych rysunkach i w starszych książkach rysowano zazwyczaj poprawnie dalocelownik bardziej po prawej burcie. Przykład: Marek Soroka „Polskie Okręty Wojenne 1945-1980” wydanie 1986.
Dalocelownikowi ORP „Błyskawica” poświęcony jest osobny artykuł, więc pominięty jest na zdjęciach GSD.
Jak widać na zdjęciu z magazynu Life, przynajmniej na jednym oknie sterówki zainstalowana była wycieraczka. Jednak takie rzeczy robi się zazwyczaj symetrycznie a nie wiadomo, czy maska działa nie zasłoniła więcej wycieraczek na innych oknach. Warto jeszcze przyjrzeć się starym zdjęciom.
Na rysunku obok widoczna jest rekonstrukcja pomostu dowodzenia ORP Błyskawica z około 1942 roku. Według najnowszego stanu wiedzy. Zaznaczone tajemnicze urządzenia na bokach pomostu nawigacyjnego. To zdalne przekaźniki stanowiska kierowania wyrzutniami ustawione były przy zewnętrznych obudowach pomostów nawigacyjnych (tam gdzie obecnie działa 37 mm) a obok nich urządzenia kąta strzału w postaci kolumienek na których umieszczone były lunetki na celowniku torpedowym. Układ przekazywał dane na wyrzutnie torped już z wypracowanym kątem strzału. Układ uznawano za prostszy i skuteczny niż na okrętach typu Wicher, np. możliwy do natychmiastowego użycia nawet przez standardową obsadę wachty, zaś stanowiska na wyrzutniach torped uważano w związku z tym za potrzebne do użycia jedynie w sytuacjach awaryjnych. Za udostępnienie rysunku dziękuję Andrzejowi Ciszewskiemu.
Zdjęcia Maciej Tomaszewski
Pomost bojowy bez gretingów. Zdjęcia są własnością Andrzeja Ciszewskiego. Dziękuję za udostępnienie.
Podstawa prawna:Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.