Kabina nawigacyjna ORP „Błyskawica” w obecnym stanie. Trzeba wziąć pod uwagę, że na Okręcie Muzeum nadal służy ona swym celom podczas przebazowań okrętu i zastąpiła też kabinę radio.
UWAGA: artykuł zawiera wiele zdjęć dla modelarzy, którzy ewentualnie chcieliby się podjąć stworzenia modeli redukcyjnych, czy przekrojów okrętu.
Autor: Maciej Tomaszewski
Autor wyraża gorące podziękowania Z.D.O. kmdr ppor. Markowi Mielnikowi, oraz st. mar. Sławomirowi Szkutnikowi i opiekunowi centrali artyleryjskiej z obsługi artylerii (224) Piotrowi Andrzejewskiemu, za wyjątkowy wkład w zachowaniu najcenniejszych pamiątek na ORP "Błyskawica" i umożliwienie szczegółowego zapoznania się z nimi.
ORP "Błyskawica jest obecnie okrętem muzeum zacumowanym w porcie Gdynia
Niestety nie mogłem zdjąć ze stołów nawigacyjnych współczesnych map by udokumentować zachowane stoły dokładniej. W przeciwieństwie do innych pomieszczeń jest tu wiele urządzeń powojennych w tym z rosyjskimi napisami. Ze względu na ograniczenia niniejszej strony nie mogę zamieścić zdjęć o dużej rozdzielczości. Dlatego, oglądając zdjęcia należy zwrócić uwagę na to, że po zdjęciach z większej odległości, dających orientacje o kierunku wykonanych zdjęć i fotografowanym urządzeniu, na kolejnych zdjęciach znajdują się zbliżenia ciekawszych detali z tego zdjęcia. I tak kolejno. Dla lepszej orientacji pod niektórymi zdjęciami znajdują się podpowiedzi co do kierunku fotografowania.
PS.
Przepraszam za datę na zdjęciach. Nie zwróciłem uwagi na ustawienia aparatu fotograficznego. Niestety psuje to efekt.
Zdjęcia Maciej Tomaszewski
Na rysunku obok widoczna jest rekonstrukcja pomostu dowodzenia ORP Błyskawica z około 1942 roku. Według najnowszego stanu wiedzy. Zaznaczone tajemnicze urządzenia na bokach pomostu nawigacyjnego to zdalne przekaźniki stanowiska kierowania wyrzutniami torped a obok nich urządzenia kąta strzału w postaci kolumienek na których umieszczone były lunetki na celowniku torpedowyma obok nich urządzenia kąta strzału w postaci kolumienek na których umieszczone były lunetki na celowniku torpedowym. Pomosty nawigacyjne po bokach nadbudówki były dość obszerne a w ich przedniej części stały przyrządy nawigacyjne. Za udostępnienie rysunku dziękuję Andrzejowi Ciszewskiemu.
Obecnie sygnaliści zajęli też nadbudówkę po operatorze hydrolokatora, która znajduje się na pomoście dowodzenia (GSD). Jest tam składowanych bardzo dużo flag sygnałowych.
Początek fotoreportażu z ORP „Błyskawica” znajdziesz klikając na poniższy przycisk:
Początek fotoreportażu z ORP Błyskawica znajdziesz tu
Początek opisu centrali artyleryjskiej ORP „Błyskawica” znajdziesz klikając na poniższy przycisk:
Początek opisu centrali artyleryjskiej ORP Błyskawica znajdziesz tu
Fotoreportaż ze sterówki ORP „Błyskawica” znajdziesz klikając na poniższy przycisk:
Zdjęcia sterówki ORP Błyskawica znajdziesz tu
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.