Szeregowy - czołgista z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej gen. bryg. Stanisława Maczeka. Fancja, Belgia Holandia, rok 1944.
Zdjęcia udostępniło Stowarzyszenie PSZnZ
Fot. i tekst: Jurek Szcześniak
Przygotowanie sylwetki: Mateusz
Żołnierz ubrany jest we wprowadzony do użycia w 1944 r. jednoczęściowy kombinezon pancerno-motorowy Denim Overalls Tank Suit. Kombinezon tego typu zastąpił używane wcześniej dwuczęściowe kombinezony i denimy. Były używane przez załogi czołgów, dział samobieżnych oraz pojazdów zwiadowczych. Na głowie beret wykonany z spilśnionego filcu koloru czarnego, wytłoczony z jednego kawałka materiału. Brzegi beretu obszyty skórą kryjącą tasiemki umożliwiające regulację jego wielkości. Z przodu nakrycia głowy naszyty orzeł wz. 39 haftowany maszynowo na podkładce w kolorze beretu. Na beret nałożone gogle Mk III. Oporządzenie parciane wz. P37, w którego składa wchodzą: pas główny z mieszczącą rewolwer Webley Mk IV kaburą udową, szeki z przedłużkami oraz opinacze.. Na nogach wykonane z czarnej groszkowanej skóry sznurowane trzewiki. Na dłoniach skórzane rękawice z mankietami (tzw. muszkieterki). Żołnierz wyposażony jest w słuchawki i mikrofon No.13 Z.A.17605 używane do komunikacji pomiędzy członkami załogi oraz na zewnątrz. Montowana przez Brytyjczyków, w pojazdach pancernych, radiostacja No.19 Wirrles Set składała się z trzech systemów: - radiowego urządzenia nadawczo-odbiorczego wysokiej częstotliwości o zasięgu do 24 kilometrów; - radiowego urządzenia nadawczo-odbiorczego o bardzo wysokiej częstotliwości i krótkim zasięgu - do 914 metrów; - wzmacniacza dźwięku dla interkomu załogi (jego skrzynki sterownicze montowano przy każdym stanowisku).
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.