Na zdjęciach prezentowana jest sylwetka strzelca (1. Samodzielna Brygada Spadochronowa) z cenzusem / ucznia Szkoły Podchorążych w umundurowaniu polowym (bojowym/ćwiczebnym, noszonym w szeregu i w służbie).
Stowarzyszenie PSZnZ
Tekst i zdjęcia: Jurek Szcześniak
Żołnierz ubrany jest w zestaw sukienny złożony z bluzy BD wz. P-37 oraz spodni w wersji spadochronowej (powiększona kieszeń udowa, boczna kieszonka do przenoszenia sztyletu, dwie kieszonki z tyłu). Kołnierz kurtki zapięty na dwie haftki. Na głowie zszywany z kilku brytów beret barwy popielatej, z czarnym, skórzanym obszyciem, oraz z metalowym orłem wz. 39. Widoczne umieszczone poniżej wszycia naramienników naszywki Poland, patki piechoty spadochronowej z nałożonymi metalowymi spadochronikami, oraz Znak Spadochronowy (zwykły, ustanowiony w czerwcu 1941 r.), nadawany po ukończeniu kursu spadochronowego. Zestaw uzupełniają wykonane z czarnej groszkowanej skóry trzewiki tzw. Ammo Boots oraz parciany pas i opinacze.
Do Szkół Podchorążych powoływano żołnierzy z cenzusem to znaczy posiadających średnie lub wyższe wykształcenie. Zarówno w przypadku posiadania ww. cenzusu jak i w trakcie nauki w Szkole Podchorążych krawędzie naramienników kurtek mundurowych i płaszczy obszywano sznurkiem kręconym biało-czerwonym (regulaminowo: grubość 3 mm), z bawełny merceryzowanej (o jedwabistym połysku). Oznaki stopni wykonywano z galonu oksydowanego jak dla podoficerów tzn. z czerwonym obramowaniem. Podchorążowie (absolwenci ww. szkół) wszystkich stopni nosili obszycia krawędzi naramienników kurtek i płaszczy sznurkiem z nici metalowych, oksydowanych (grubości 3 mm) oraz obramowania górnego brzegu mankietu kurtek i płaszczy ubioru garnizonowego, galonem z nici metalowych oksydowanych (szerokości 15 mm). Oznaki stopni podchorążych wykonywano z białego galonu (szerokości 10 mm), bez czerwonego obramowania. Ubiór garnizonowy stosowano w oddziałach zwartych na wewnętrznych zbiórkach, podczas stawania na rozkaz, wyjść na nabożeństwa lub poza obręb zakwaterowania. Poza służbą, do ubioru garnizonowego noszono koszule i krawat. Do spodni nie używano opinaczy, nie nakładano pasa (noszono go jedynie na płaszczu). W przypadku umundurowania polowego nie stosowano obszyć mankietów (naramienniki i obszycia nakryć głowy bez zmian). Takie były regulacje, w praktyce zapewne bywało z tym zapewne różnie.
W Spadochronowej Szkole Podchorążych przy 1 SBS w miejscowości Falkland zorganizowano tylko jedno szkolenie podchorążych w terminie 18.01.1943-05.06.1943. W późniejszym okresie zniesiono obszywanie naramienników przez podchorążych.
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.