Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

b_203_152_16777215_00_images_2_1SBScenzus_zesta_32a.jpg

Na zdjęciach prezentowana jest sylwetka strzelca (1. Samodzielna Brygada Spadochronowa) z cenzusem / ucznia Szkoły Podchorążych w umundurowaniu polowym (bojowym/ćwiczebnym, noszonym w szeregu i w służbie).

 

 

 

 

Stowarzyszenie PSZnZ

Tekst i zdjęcia: Jurek Szcześniak

 

 

Żołnierz ubrany jest w zestaw sukienny złożony z bluzy BD wz. P-37 oraz spodni w wersji spadochronowej (powiększona kieszeń udowa, boczna kieszonka do przenoszenia sztyletu, dwie kieszonki z tyłu). Kołnierz kurtki zapięty na dwie haftki. Na głowie zszywany z kilku brytów beret barwy popielatej, z czarnym, skórzanym obszyciem, oraz z metalowym orłem wz. 39. Widoczne umieszczone poniżej wszycia naramienników naszywki Poland, patki piechoty spadochronowej z nałożonymi metalowymi spadochronikami, oraz Znak Spadochronowy (zwykły, ustanowiony w czerwcu 1941 r.), nadawany po ukończeniu kursu spadochronowego. Zestaw uzupełniają wykonane z czarnej groszkowanej skóry trzewiki tzw. Ammo Boots oraz parciany pas i opinacze.

 

 

b_300_0_16777215_00_images_2_1SBScenzus_zesta_28.jpgb_300_0_16777215_00_images_2_1SBScenzus_zesta_29.jpgb_300_0_16777215_00_images_2_1SBScenzus_zesta_30.jpg

 

 

b_300_0_16777215_00_images_2_1SBScenzus_zesta_31.jpgb_300_0_16777215_00_images_2_1SBScenzus_zesta_32.jpg

Do Szkół Podchorążych powoływano żołnierzy z cenzusem to znaczy posiadających średnie lub wyższe wykształcenie. Zarówno w przypadku posiadania ww. cenzusu jak i w trakcie nauki w Szkole Podchorążych krawędzie naramienników kurtek mundurowych i płaszczy obszywano sznurkiem kręconym biało-czerwonym (regulaminowo: grubość 3 mm), z bawełny merceryzowanej (o jedwabistym połysku). Oznaki stopni wykonywano z galonu oksydowanego jak dla podoficerów tzn. z czerwonym obramowaniem. Podchorążowie (absolwenci ww. szkół) wszystkich stopni nosili obszycia krawędzi naramienników kurtek i płaszczy sznurkiem z nici metalowych, oksydowanych (grubości 3 mm) oraz obramowania górnego brzegu mankietu kurtek i płaszczy ubioru garnizonowego, galonem z nici metalowych oksydowanych (szerokości 15 mm). Oznaki stopni podchorążych wykonywano z białego galonu (szerokości 10 mm), bez czerwonego obramowania. Ubiór garnizonowy stosowano w oddziałach zwartych na wewnętrznych zbiórkach, podczas stawania na rozkaz, wyjść na nabożeństwa lub poza obręb zakwaterowania. Poza służbą, do ubioru garnizonowego noszono koszule i krawat. Do spodni nie używano opinaczy, nie nakładano pasa (noszono go jedynie na płaszczu). W przypadku umundurowania polowego nie stosowano obszyć mankietów (naramienniki i obszycia nakryć głowy bez zmian). Takie były regulacje, w praktyce zapewne bywało z tym zapewne różnie.

 

W Spadochronowej Szkole Podchorążych przy 1 SBS w miejscowości Falkland zorganizowano tylko jedno szkolenie podchorążych w terminie 18.01.1943-05.06.1943. W późniejszym okresie zniesiono obszywanie naramienników przez podchorążych.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 

Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 
 
 
 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie

 

Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.