Na zdjęciach prezentujemy sylwetkę sierżanta w umundurowaniu garnizonowym.
Stowarzyszenie PSZnZ
Tekst i zdjęcia: Jurek Szcześniak
Tadziu, bardzo dziękuję!
Sierżant ubrany jest w zestaw sukienny produkcji kanadyjskiej złożony z bluzy i spodni BD. Na głowie beret sukienny GS Cap (który zastąpił stosowaną wcześniej furażerkę), z orłem haftowanym maszynowo i oznaką stopnia. Beret nałożony jest w odmienny niż tradycyjny sposób tzn. wywietrzniki znajdują się z lewej strony głowy nie zaś z tyłu, najwyższy jego bryt został tym samym przemieszczony z przodu, na prawo. Na kołnierzu bluzy patki mundurowe w barwach saperów: czarne z czerwonym wyłogiem. W rozłożeniu kołnierza widoczna koszula z krawatem wełnianym. Powyższy zestaw uzupełniają wykonane z czarnej groszkowanej skóry sznurowane trzewiki tzw. Ammo Boots.
Na prawym ramieniu haftowana bajorkiem: honorowa oznaka Krzyżowców 8. Armii, na lewym Syrena na czerwonym polu - oznaka rozpoznawcza 2. Korpusu i oddziałów pozadywizyjnych. Uwagę zwraca widoczna poniżej oznaka 10. Plutonu. Ustanowiona rozkazem dowódcy APW z dnia 3 sierpnia 1943 r. oznaka była noszona przez żołnierzy plutonu na lewym rękawie. Na bluzach Battle Dress oraz na płaszczach sukiennych 8 cm powyżej wszycia mankietu. Na koszulach tropikalnych 8 cm poniżej wszycia rękawa. Według opisu towarzyszącego ww. rozkazowi: tło oznaki czerwone, bomba jasnożółta, paski poziome na korpusie bomby: górny - czarny, dolny - jasnoniebieski. Oznaka plutonu wzorowana była na oznace brytyjskiej (Bomb disposal badge). W jej przypadku obydwa paski poziome, na korpusie bomby, były jasnoniebieskie. W takim też kolorze wykonywano obwódkę wokół oznaki. Po utworzeniu 2. Korpusu (lipiec 1943 r.), 10. Pluton znalazł się w składzie jednostek pozadywizyjnych (10. Batalion Saperów Korpusu, dowódca płk. Jerzy Suchocki). Skład etatowy: 2 oficerów, 30 podoficerów i szeregowych.
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.