Coraz bliżej Święta. W czym na miłą wizytę, do rodziny, do znajomych? Na zdjęciach prezentowana jest jedna z wielu możliwych propozycji - sylwetka starszego strzelca 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, w umundurowaniu wyjściowym wraz z towarzyszką.
Zdjęcia udostępniło Stowarzyszenie PSZnZ
Tekst i zdjęcia: Jurek Szcześniak.
Żołnierz ubrany jest w zestaw sukienny złożony z bluzy BD wz. P-37 oraz spodni w wersji ogólnowojskowej. Kołnierz kurtki rozpięty, w rozłożeniu widoczna koszula z krawatem wełnianym. Na głowie zszywany z kilku brytów beret barwy popielatej, z czarnym, skórzanym obszyciem, oraz z metalowym orłem wz. 39.
Widoczne umieszczone poniżej wszycia naramienników naszywki Poland, patki piechoty spadochronowej z nałożonymi metalowymi spadochronikami, oraz Znak Spadochronowy (zwykły, ustanowiony w czerwcu 1941 r.), nadawany po ukończeniu kursu spadochronowego. Uwagę zwracają umieszczona na lewej kieszeni odznaka pamiątkowa 2. Batalionu strzelców (tzw. Kratkowanych Lwiątek, ustanowiona w grudniu 1940 roku) oraz sznur naramienny, pleciony, w kolorze khaki, noszony jako popularna ozdoba (sznur ten był pierwotnie przeznaczony dla dowódców w polu, służył do mocowania gwizdka). Po rozwiązaniu 1. Brygady Strzelców (1942 rok), żołnierze 2. Batalionu zostali przeszkoleni spadochronowo i wcieleni, jako uzupełnienie, do 1. SBS. Odznaka (pierwotnie umieszczana na podkładce z barwnego szkockiego tartanu), po reorganizacji, była obecna nadal, umieszczana na używanych wówczas furażerkach. Po wprowadzeniu w 1. SBS beretów, odznakę noszono już na kieszeni (bez tartanowej podkładki).
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.