“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski
Rekonstrukcja umundurowania i uzbrojenia szeregowego SBSK.
Zdjęcia udostępniło Stowarzyszenie PSZnZ
Fot. i tekst: Jurek Szcześniak.
Za pomoc w przygotowaniu sylwetki dziękuję Michałowi.
Żołnierz ubrany jest w brytyjski umundurowanie tropikalne składające się z koszuli z naramiennikami oraz krótkich spodni uszytych z tkaniny drelichowej koloru piaskowego. Zapięcie koszuli jednorzędowe, do stanu, na cztery guziki. Na piersiach kieszenie z fałdą przez środek z klapkami zapinanymi na guziki. W ramach ulgi kołnierz koszuli rozpięty, rękawy podwinięte. Na głowie hełm brytyjski MK II pomalowany farbą w kolorze piaskowym. Z przodu hełmu namalowany jest, za pomocą szablonu, na czerwonym owalnym tle biały orzeł. Podpinka hełmu parciana. Oporządzenie parciane wz. 37 składające się z pasa głównego, szelek z nałożonymi czterema ładownicami mieszczącymi po cztery łódki amunicyjne każda, szelek plecaka, żabki, oraz zastępującego plecak chlebaka (z umieszczoną pod klapą płachtą biwakową). Na piersiach zawieszona torba z maską przeciwgazową Mk IV (stosowaną do 1943 r.). W torbie, obok samej maski, znajdowały się: pochłaniacz, rura łącząca, pudełko z maściami, pojemnik z maścią oraz z ściereczkami antypotnymi, okulary ochronne. Uwagę zwracają, będące niestandardową ochroną oczu przed pyłem i piaskiem, brytyjskie gogle lotnicze oraz materiałowa apaszka do osłony twarzy, fibrowe nieśmiertelniki brytyjskiego wzoru oraz zatknięta za torbę z maską furażerka z orłem wz. 39 wykonanym z mosiądzu. Na nogach sznurowane trzewiki z czarnej groszkowanej skóry, długie skarpety oraz wełniane owijki. Szeregowy uzbrojony jest w brytyjski karabin Lee-Enfield No. 1 Mk. III. z pokrowcem na zamek. W zawieszonej na pasie żabce nożowy bagnet wz. 1907 Mk II (mocowany pod lufą karabinu). Za pomoc w przygotowaniu sylwetki dziękuję Michałowi. Kolejne sylwetki wkrótce.
Uwagi autora:
Zacznę od nieśmiertelników. Przyznam, że nie znam zdjęć, na których te są noszone na wierzchu. W ogóle mało je widać. To nie Wietnam.
Moja prywatna, powtarzana, teoria jest tak, iż wynika to np. z przesądów. Mam także wątpliwość czy w 1941 r. nasi żołnierze nosili nieśmiertelniki fibrowe.
A co myślicie o prezentowanym sposobie założenie torby na maskę? Klapa do przodu czy regulaminowo do tyłu? Mam wrażenie, że bywało różnie.
Co do szortów, temat ten co jakiś czas powraca, zgadzam się w zupełności. Uległem błędnemu przeświadczeniu, że kieszonkę na większości zdjęć nie widać.
Rozmaitej maści i proweniencji okulary czy gogle były w użyciu. Widać to na zdjęciach (tak na angielskich, niemieckich jak i włoskich).
Zdjęć SBSK z konkretnie takimi nie znam (tak jak np. nie znam zdjęcia z zatkniętą za maskę furażerką). Nie są one pokazywane jako wyposażenie standardowe, a możliwe jego uzupełnienie, podyktowane względami praktycznymi.
Podstawa prawna:Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.