Major P.S.P., oficer łącznikowy przy RAF Western Desert Air Force (Zachodnio Afrykańskie Siły Powietrzne) oraz Polish Fighting Team, 1942 - 1943 r.
Zdjęcia udostępniło Stowarzyszenie PSZnZ
fot. i tekst: Jurek Szcześniak & Tomek Miłko
Oficer ma na głowie okrągłą sukienną czapkę lotniczą z metalowym orłem P.S.P. wz. 36. (z charakterystycznymi husarskimi skrzydłami). Ubrany jest w brytyjską tropikalną kurtkę mundurową (Bush Jacket) uszytą z tkaniny drelichowej koloru piaskowego, bez pasa. Zapięcie kurtki jednorzędowe na cztery guziki. Kołnierz stojący, rozpięty. Na piersiach kieszenie z fałdą przez środek z klapkami wyciętymi w ząb, zapinanymi na guziki z tworzywa. Poniżej stanu dwie duże kieszenie z miechami i klapkami zapinanymi na guziki. Powyżej lewej kieszeni zawieszona na łańcuszku gapa lotnicza - polowa oznaka pilota (projekt rzeźbiarza Wł. Gruberskiego) - wykonana z mosiądzu, z zielonym wieńcem za loty w warunkach wojennych. Poniżej wszycia rękawów naszyte oznaki „Poland” w wersji lotniczej - haftowane szarą nicią na lekko łukowatych podkładkach sukiennych w kolorze granatowym. Na naramiennikach kurtki oznaki stopnia Squadron Leadera (major), w postaci pasków, naszyte na sukienne nasuwki. Spodnie z drelichu. Nogawki proste. Z boku spodni pionowe, wpuszczane kieszenie. Buty pustynne wykonane z zamszu. Obuwie tego typu pierwotnie były wykonywane przez egipskich rzemieślników i dostępne na jednym z kairskich bazarów. Uwagę zwraca jedwabny fular w jasne kropki. Noszony poza służbą, wzorem wyłącznie prawdziwych brytyjskich dżentelmenów, przesiadujących m.in. w jednym z najsłynniejszych, w tamtym okresie, hoteli na świecie - hotelu Shepheard w Kairze. Naszemu oficerowi brakuje tylko szklaneczki szkockiej whisky z wodą gazowaną, wypełnionej ginem, a przynajmniej orzeźwiającą mieszaniną soku z limonki i wody sodowej.
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.