Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

b_143_214_16777215_00_images_10_mj_lot_major_2.jpg

Major P.S.P., oficer łącznikowy przy RAF Western Desert Air Force (Zachodnio Afrykańskie Siły Powietrzne) oraz Polish Fighting Team, 1942 - 1943 r.

 

 

 

 

 

Zdjęcia udostępniło Stowarzyszenie PSZnZ

fot. i tekst: Jurek Szcześniak & Tomek Miłko

 

Oficer ma na głowie okrągłą sukienną czapkę lotniczą z metalowym orłem P.S.P. wz. 36. (z charakterystycznymi husarskimi skrzydłami). Ubrany jest w brytyjską tropikalną kurtkę mundurową (Bush Jacket) uszytą z tkaniny drelichowej koloru piaskowego, bez pasa. Zapięcie kurtki jednorzędowe na cztery guziki. Kołnierz stojący, rozpięty. Na piersiach kieszenie z fałdą przez środek z klapkami wyciętymi w ząb, zapinanymi na guziki z tworzywa. Poniżej stanu dwie duże kieszenie z miechami i klapkami zapinanymi na guziki. Powyżej lewej kieszeni zawieszona na łańcuszku gapa lotnicza - polowa oznaka pilota (projekt rzeźbiarza Wł. Gruberskiego) - wykonana z mosiądzu, z zielonym wieńcem za loty w warunkach wojennych. Poniżej wszycia rękawów naszyte oznaki „Poland” w wersji lotniczej - haftowane szarą nicią na lekko łukowatych podkładkach sukiennych w kolorze granatowym. Na naramiennikach kurtki oznaki stopnia Squadron Leadera (major), w postaci pasków, naszyte na sukienne nasuwki. Spodnie z drelichu. Nogawki proste. Z boku spodni pionowe, wpuszczane kieszenie. Buty pustynne wykonane z zamszu. Obuwie tego typu pierwotnie były wykonywane przez egipskich rzemieślników i dostępne na jednym z kairskich bazarów. Uwagę zwraca jedwabny fular w jasne kropki. Noszony poza służbą, wzorem wyłącznie prawdziwych brytyjskich dżentelmenów, przesiadujących m.in. w jednym z najsłynniejszych, w tamtym okresie, hoteli na świecie - hotelu Shepheard w Kairze. Naszemu oficerowi brakuje tylko szklaneczki szkockiej whisky z wodą gazowaną, wypełnionej ginem, a przynajmniej orzeźwiającą mieszaniną soku z limonki i wody sodowej.

 

b_300_0_16777215_00_images_10_mj_lot_major_1.jpgb_300_0_16777215_00_images_10_mj_lot_major_2.jpgb_300_0_16777215_00_images_10_mj_lot_major_3.jpg

 

 

b_300_0_16777215_00_images_10_mj_lot_major_4.jpgb_300_0_16777215_00_images_10_mj_lot_major_5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 

Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 
 
 
 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie

 

Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.