Tak wyglądał żołnierz jugosłowiański, gdy 6 kwietnia 1941 r., wojska niemieckie i włoskie a później jeszcze węgierskie i bułgarskie najechały na Jugosławię. Kolejny Blitzkrieg Hitlera stał się faktem i już 17 kwietnia Jugosłowianie skapitulowali. Często ogólnikowo wspomina się, że w wojnie tej uczestniczyli także Włosi, ale raczej nie przypisuje się im większej roli. Tymczasem Regio Esercito walczyło w Jugosławii poważnymi siłami. W całej kampanii bałkańskiej do której zalicza się też wojnę w Grecji, Włosi stracili wiosną 1941 r. około 14.000 zabitych i 25.000 zaginionych i rannych. Sama tylko 2 Armia włoska walcząca tylko w Jugosławii, bo atakowała to państwo od północy straciła 3.334 zabitych, rannych i zaginionych.
Armie włoskie stanęły na granicy Jugosławii z dwóch kierunków: od północy 2 Armia a od południa 9 Armia. Do 11 kwietnia 2 Armia pod dowództwem gen. Vittorio Ambrosio stojąca na granicy włosko-jugosłowiańskiej praktycznie nie uczestniczyła w walce.
Intensywne walki rozgorzały natomiast na południu na granicy jugosłowiańsko-albańskiej. Co ciekawe początkowo to nie Włosi byli stroną atakującą, bowiem spodziewając się ataku z zajętej przez Włochów Albanii, Jugosłowianie i Grecy porozumieli się ze sobą by wspólnie uprzedzić włoskie ataki oraz by pozbyć się słabszego włoskiego przeciwnika z Albanii, rozdzielającego ich armie, przed głównym starciem z groźniejszym wrogiem, czyli III Rzeszą. Mussolini w tym czasie planował ostateczną rozprawę z Grecją (w marcu), ale na szczęście dla włoskich żołnierzy, pod wpływem nalegań niemieckich i samego Hitlera (dostała zakaz od Firera), wydał dyspozycje do przejścia do obrony i przygotowania się na grecko-jugosłowiański atak. W ostatnich chwili przygotowano pozycje obronne na granicy jugosłowiańskiej. Mimo przeważających sił, gdy 7 kwietnia do ataku ruszyli Jugosłowianie, Włosi pozostali w obronie i tocząc walki na wielu odcinkach stopniowo się wycofywali. Ciekawostką z tego okresu jest fakt, że Włosi złamali jugosłowiański szyfr i nadali fałszywy rozkaz dla wojsk Jugosławii, by się wycofały a później szereg sprzecznych rozkazów, który wprowadziły zamęt w dowodzeniu przeciwnika. Po załamaniu się jugosłowiańskiej ofensywy w dniu 11 kwietnia wojska Mussoliniego przeszły do kontrataku i odzyskując utracone ziemie albańskie weszli do Jugosławii. 12 kwietnia Włosi zajęli Podgoricę, Cetnie, Kotor i Antivari i posuwali się dalej zajmując Danilovgrad. 12 kwietnia włoski garnizon Zadaru zajął miasto Benkovac a pułk piechoty morskiej „San Marco” dokonał desantu na tyłach przeciwnika.
Także 11 kwietnia do natarcia ruszyła 2 Armia włoska. Na tym kierunku, przeciwnie do walk na południu, Włosi zostali zaskoczeni postępowaniem wojsk przeciwnika, gdyż mające walczyć w Słowenii oddziały jugosłowiańskie złożone tu głównie z Chorwatów nie stawiały oporu a wprost przeciwnie, poddawały się i witały wojska włoskie jak wyzwolicieli a nawet otwierały ogień do innych jednostek armii jugosłowiańskiej. Tylko jednostki wojskowe złożone z Serbów stawiały zacięty opór. Jugosłowiańska 7 Armia po prostu się rozpadła i część żołnierzy zwyczajnie rozeszła się do domów. W wyniku działań niemiecko-włoskich doszło do okrążenia części wojsk i w mieście Delnice przed Włochami skapitulowało 30.000 żołnierzy przeciwnika. Posuwając się wzdłuż brzegu morza włoski korpus zmotoryzowany zajął: Denis, Szybenik, Senj a 16 kwietnia zajęli Split, praktycznie bez oporu wroga. Jednocześnie jeszcze 11 kwietnia Włosi dokonali desantu morskiego na wyspę Krk. Już po kapitulacji Jugosławii 18 kwietnia żołnierze włoscy zajęli Mostar i dotarli do Dubrownika, gdzie napotkali swych kolegów działających z przeciwnego kierunku oraz Niemców. W ten sposób praktycznie całe wybrzeże Jugosławii zajęli Włosi, choć nie ulega wątpliwości, że głównym pogromcą armii jugosłowiańskiej byli Niemcy.

1. Hełm typu wz.26 Adrian, z godłem Królestwa Jugosławii
2. Furażerka wz.39
3. Kurtka sukienna wz.39
4. Spodnie wz.22
5. Owijacze wz.22
6. Trzewiki wz.22
7. Pas, ładownice i szelki wz.35
8. Bagnet wz.24, w wersji długiej
9. Manierka wz.24
10. Menażka wz.24
11. Chlebak wz.22
12. Torba na maskę przeciwgazową wz.27
13. Książeczka wojskowa
14. Płachta namiotowa
15. Granaty ręczne
16. Łopatka-saperka
Źródło: Gazety Wojenne 
Czytaj włoski ekwipunek
Czytaj polski ekwipunek
Czytaj ekwipunek na świecie