Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

sch_kaw.png Oddziały kozackie u boku Wehrmachtu powstawały już od jesieni 1941 r. Po kilkumiesięcznych staraniach jesienią 1942 r. udało się uzyskać zgodę na powstanie dywizji kozackiej. Jednak na dowódcę dywizji wyznaczono niemieckiego kawalerzystę i arystokratę znającego język rosyjski pułkownika Helmutha von Pannwitza.

 

 

Formowanie dywizji rozpoczęło się 21 kwietnia 1943 r. w Mławie nazwanej po niemiecku Mielau i włączonej do Prus Wschodnich. Dowódcami batalionów, dywizjonów i pułków zostali praktycznie wyłącznie Niemcy nie wspominając o tym, że tych ostatnich było w tej dywizji prawie ¼. We wrześniu 1943 r. dywizja została wysłana do Jugosławii do walki z komunistyczną partyzantką, ale jeden pułk wysłano do walki z partyzantami we Francji. Początkowo Kozacy walczyli z Serbami odnosząc sukcesy, ale Serbowie byli wiary prawosławnej i Kozacy nie chcieli z nimi dłużej walczyć. Przeniesiono ich więc w inny rejon by zwalczali katolickich partyzantów Chorwackich i Serbskich oraz muzułmańskich Bośniaków. Do pierwszych starć z Armią Czerwoną doszło w grudniu 1944 r., gdy Rosjanie przybyli nad rzekę Drawę (Drava) pod miejscowością Pitomać, odnosząc sukces nad czołówką 233 Dywizji Strzelców. 25 lutego 1945 r. uformowano cały korpus kozacki pod nazwą XV Kozacki Korpus Kawalerii SS. Po dalszych walkach, aby uniknąć kapitulacji przed komunistami korpus kozacki przedarł się do Austrii by w końcu skapitulować przed brytyjską 11 Dywizją Pancerną w okolicach Klagenfurtu w dniu 12 maja 1945 r. Na nic zdały się wysiłki Kozaków, gdyż Brytyjczycy przekazali ich w końcu maja w ręce sowieckie, co skazywało ich na śmierć. Tu honorową arystokratyczną postawą wykazał się dowódca Kozaków, generał Helmuth von Pannwitz, który choć mógł uniknąć wydania w ręce Rosjan, odmówił propozycji Anglików i postanowił dzielić los swych podwładnych.

 

b_644_819_16777215_00_images_mgthumbnails_gw6a.png 

 

 1. Kurtka pochodzenia holenderskiego, zmodyfikowana na sposób niemiecki poprzez zamianę kołnierza stojącego na wykładany i naszycie dolnych kieszeni. Patki oficerskie wz.43, na pagonach po jednej gwiazdce wzoru niemieckiego, oznaka stopnia Oberleutenanta

2. Szarawary wz.36, radzieckie - czerwony lampas jest wyróżnikiem Kozaków Dońskich

3. Kubanka - czapka karakułowa produkcji niemieckiej

4. Pas żołnierski, niemiecki

5. Kabura z pistoletem P-38

6. Baszłyk - tradycyjny, ozdobny kaptur zimowy wojsk kozackich

7. Szaszka - szabla kozacka wz.81/27 z pasem przezramiennym i rapciami

8. Buty kawaleryjskie, niemieckie - Kozacy nie używali ostróg

9. Znak tożsamości - niemiecki

10. Odznaczenie "Za dzielność i zasługi" 1 klasy z mieczami - ustanowione w 1942 r. "dla ludów wschodnich"

 

 

Źródło: Gazety Wojenne  GW.png

 

 

 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie