Bitwa pod Piedimonte San Germano była jednym z kamieni milowych w historii pułku.
Tekst i zdjęcia: Jurek Szcześniak SRH PSZnZ
Na zdjęciach: Jarek Kaleczyc.
Prezentujemy kaprala z Pułku 6. Pancernego „Dzieci Lwowskich” w umundurowaniu polowym, drelichowym, stosowanym w cieplejszych porach roku. Sylwetka nawiązuje do okresu ciężkich walk Pułku o miejscowość Piedimonte San Germano (19-25 maja 1944 / dzień 25 maja stał się dniem Święta pułkowego) kiedy to, pod ostrzałem, w oczekiwaniu na wsparcie piechoty, załogi samodzielnie ubezpieczały czołgi. Żołnierz ubrany jest w kombinezon Khaki Drill Tankers Overalls ze stójką, z trzema kieszeniami zewnętrznymi (na lewej piersi i lewym udzie, na prawym biodrze kieszonka na opatrunek) i dwoma wewnętrznymi (w szwach bocznych spodni). Kombinezon dopasowywany był do sylwetki paskiem przyszytym z tył, w pasie. Rękawy kombinezonu podwinięte, kołnierz rozpięty. W rozłożeniu kołnierza widoczny fragment wykonanego z cienkiej dzianiny wełnianej bielizna - podkoszulka z krótkimi rękawami.
Na doszytych naramiennikach wykonane z drelichu nasuwki z oznakami stopni. Oporządzenie parciane Pattern 37 składające się z pasa głównego (wersja oszczędnościowa, brak mosiężnych przelotek przy klamrze), szelek z przedłużkami, ładowniczki na amunicję, kabury wzoru RAC Holsters Mk I (1942 r.), przeznaczonej dla załóg wozów bojowych, z paskiem dodatkowym, mocowanym wokół uda. Uzbrojenie: rewolwer Webley Mk IV kalibru 9x20 mm. Uwagę zwracają przymocowany do kabury wycior oraz 6 sztuk amunicji.
Czytaj więcej BÓJ O PIEDIMONTE SAN GERMANO / Per saperne di più
Artykuł „BÓJ O PIEDIMONTE SAN GERMANO” autorstwa Krzysztofa Piotrowskiego znajdziesz klikając na przycisk powyżej.
Do strzemiączka broni dołączona, dowiązana do jednej z przedłużek, smycz. Na nogach wykonane z czarnej groszkowanej skóry trzewiki tzw. Ammo boots, podkute gwoździami. Nogawki kombinezonu spięte owijkami wełnianymi. Na głowie kaprala standardowy brytyjski hełm stalowy Mk II. Na piersi, na skórzanym pasku, zawieszona brytyjska lornetka No 2 Mk II 6x6.
Czytaj trzecią część artykułu Pułk 6. Pancerny „Dzieci Lwowskich”
Czytaj pierwszą część artykułu Pułk 6. Pancerny „Dzieci Lwowskich”
Tekst i zdjęcia Jurek Szcześniak SRH PSZnZ
Na zdjęciach: nieoceniony Jarek Kaleczyc.
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.