Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

b_291_193_16777215_00_images_naszswiat_fotki_blen_15.jpg

W dniach 19-25 maja 1944 roku udział w walce o niewielkie miasteczko Piedimonte San Germano wzięły pododdziały 5. Kresowej Dywizji Piechoty, 3. Dywizji Strzelców Karpackich i 2. Brygady Pancernej. Bitwa pod Piedimonte San Germano była jednym z kamieni milowych w historii 6. Pułku pancernego „Dzieci Lwowskich” (dzień 25 maja stał się dniem Święta pułkowego).

 

 

Artykuły pochodzą z pisma polonijnego Nasz Świata nr 22 / 16-31 grudnia 2013, nr 6 / 16-31 marca 2014, nr 8 / 16-30 kwietnia 2014, wydawanego we Włoszech. Autorem jest pan Krzysztof Piotrowski, któremu dziękuję za uprzejmość. 

 

 

Przeczytaj cały oryginalny artykuł (pdf) Bój Piedimonte San Germano. Cz I

 

Pierwszą część artykułu znajdziesz klikając powyższy przycisk.

 

 

Przeczytaj cały oryginalny artykuł (pdf) Bój Piedimonte San Germano. Cz II

 

 

Drugą część artykułu znajdziesz klikając powyższy przycisk.

 

 

Przeczytaj cały oryginalny artykuł (pdf) Bój Piedimonte San Germano. Cz III

 

 

Trzecią część artykułu znajdziesz klikając powyższy przycisk.

 

 

O autorze:

 

Pan Krzysztof Piotrowski jest działaczem polonijnym. Kustoszem Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego.

 

Krzysztof Piotrowski – ur. w 1974 r. w Oławie (woj. dolnośląskie), absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego (2001 r.); członek-założyciel Stowarzyszenia Historyków Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz członek Stowarzyszenia 1. Samodzielnej Kompanii Commando.

 

Znawca tematu bitwy o Monte Cassino. Od 1996 roku prowadzi wszechstronne badania terenowe polskiego odcinka natarcia. Autor licznych artykułów poświęconych 2. Korpusowi Polskiemu i miejscom pamięci narodowej we Włoszech. Promotor braterstwa miast Casamassima i Jelcza-Laskowic oraz promotor wzniesienia Pomnika 3. Dywizji Strzelców Karpackich i 2. Brygady Pancernej w San Vittore del Lazio (Włochy).

 

Odznaczenia i uhonorowania:

1. Medal Okolicznościowy 35-lecia 62. Kompanii Specjalnej Commando nr 147 (2002 r.)

2. Odznaka Pamiątkowa 62. Kompanii Specjalnej Commando nr 109 (2007 r.)

3. Medal Pro Memoria (2009 r.)

4. Pamiątkowy Krzyż 3. Dywizji Strzelców Karpackich (2014 r.)

5. Odznaka 45-lecia 62. Kompanii Specjalnej Commando nr 87 (2014 r.)

6. Medal i Odznaka Honorowa Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego nr 98 (2014 r.)

7. Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2014 r.)

8. Medal Pro Patria (2015 r.)

9. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2015 r.)

 

 

 

Kapral wojsk pancernych spod Piedimonte San Germano. Czytaj więcej / Per saperne di più

Jeżeli interesuje Cię umundurowanie żołnierzy walczących pod Piedimonte San Germano, to zapraszam na jeden z artykułów cyklu poświęconego 6. Pułkowi pancernemu „Dzieci Lwowskich”. Znajdziesz go klikając na powyższy przycisk.

 

 

Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.