Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

b_127_189_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_1a.jpg

„Jeszcze na tyłach i to bardzo głębokich tyłach, które wojnę przeżywają w szpaltach gazet. Które widzą w niej jedynie frapujący temat i tło dla dyskusji politycznych, ale które nie mówią nigdy inaczej jak - „zdobyliśmy Cassino”, lub „wzięliśmy Anconę”, czy też - „przepędzamy Niemców z Apeninów”.

 

Jurek Szcześniak
Zdjęcia udostępniło Stowarzyszenie PSZ
 
 
 
- Na takich tyłach pogląd na żandarmerię pozostaje niezmieniony. Według niego żandarmeria jest zespołem ludzi dobranych, pod specjalnym kątem widzenia, - ludzi, których zasadniczym zadaniem jest robienie innym ludziom na złość, a jedyną konkretną pracą jest „czepianie” się przepustek, umundurowania, szybkiej jazdy, rzadkich momentów dobrego humoru, a już największą przyjemnością - zamykanie do paki …
 
Gdyby jednak ktoś z tych tyłów mógł widzieć białą czapkę żandarma, który w ciemne noce prowadził setki maszyn po wąziutkich, ostrzeliwanych drogach cassińskiego piekła, który regulował pod ogniem nieprzyjacielskiej artylerii ruchem tysiąca wozów, karierów, czołgów, ciągników, motocykli, (kiedy wszystko musiało być dostarczone na czas, na oznaczoną godzinę, na wyznaczone miejsce, a przerwy w ruchu równały się katastrofie) zmieniłby zdanie i nabrał do żandarmerii dużo respektu i podziwu. 
 
Gdyby mógł jeszcze widzieć tego, żandarma, jak tkwi w ulewnych deszczach, błocie, zimie, śniegu i mgłach na dziesiątkach mostów Baileya, skrzyżowaniach dróg, punktach przejścia, kierując jednokierunkowym przelotem przez mosty, objazdy, brody, karkołomne serpentyny i wąskie zakręty, może zrozumiałby wtedy, jak twardą i wyczerpującą służbą jest regulacja ruchu do i od - frontowego, wykonywana właśnie przez szwadrony żandarmerii. (…).”
 
„Parada”, rok III, Nr 5 (49), 25.02.45 r., Żandarm dyktator dróg. Korespondencja własna „PARADY”, str. 5 i 6, autor: J.W.
 
Prezentowany na zdjęciach podoficer żandarmerii ubrany jest w zestaw (bluza i spodnie), Battle Dress Pattern 37, skórzany serdak Leather Jerkin, szyja otulona szalikiem. Oporządzenie parciane w kolorze khaki składające się z pasa głównego, ładowniczki i kabury (zarówno kolor oporządzenia jak i brak podtrzymującej pas poprzeczki podyktowane są warunkami bojowymi). Nogawki spodni spięte spinaczami parcianymi, na nogach wykonane z groszkowanej skóry trzewiki brytyjskie. Na głowie żandarma regulaminowa okrągła czapka wzoru angielskiego (wprowadzona rozkazem z marca 1944 r.), z metalowym orłem, polskimi guzikami, oznaką stopnia oraz nałożonym białym, płóciennym pokrowcem (noszonym w trakcie pełnienia służby).
 
Na przedramionach żołnierza białe, płócienne rękawy, ułatwiające kierowanie ruchem. Na lewym ramieniu brytyjska opaska Military Police, tu także oznaka 5 Kresowej D.P.. Na prawym ramieniu tzw. tarcza krzyżowców - odznaka honorowa 8 Armii brytyjskiej, nadana Polakom, po bitwie o Monte Cassino. 
 
Żandarm uzbrojony jest w rewolwer Webley Mk. IV (z dołączoną smyczą, nałożoną wokół szyi).
 
Za pomoc w przygotowaniu sylwetki dziękuję Hubertowi (na zdjęciach).
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_2a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_3a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_4a.jpg
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_5a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_6a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_7a.jpg
 
 
 
„(…) Nieliczne - wąskie, wysokogórskie drogi [w Apeninach] miejscami nie nadawały się zupełnie do ruchu dwukierunkowego. Objazdów nie było. Ale trzeba było przecież przepuścić te długie pociągi samochodowych kolumn, idące do fontu i wracające w kierunku przeciwnym. Jedna kolumna musiała spłynąć z gór, z plątaniny ostrych serpentyn, by druga, czekająca na dole, mogła ruszyć naprzód. Poszczególne posterunki regulacji ruchu, powiązane za sobą wzdłuż trasy telefonicznym kablem, czuwały nad sprawnością tego ruchu, regulowały jego natężeni, czas przejazdu, postoje oraz usuwały nieuniknione w takich warunkach „korki”.
 
Na zajętych w niedawnej walce terenach, na drogach, które przed chwilą zostały dopiero rozminowane i oczyszczone przez saperów, wyrastała momentalnie postać polskiego żandarma. Kierowcy mieli stuprocentową pewność, że skieruje ich na właściwą, najkrótszą drogę, określi miejsce postoju oddziału, dla którego wiozą zaopatrzenie, ostrzeże przed niebezpiecznymi odcinkami dalszej drogi, zatrzyma na czas, jeśli przez drogę przewala się nawała niemieckiej artylerii.
 
Wzdłuż wszystkich dróg przyfrontowych przelatują w dzień i w nocy na motocyklach patrole drogowe żandarmerii. Czuwają nad bezpieczeństwem szlaków komunikacyjnych i transportowych. Prowadzimy wojnę ruchową. Posuwamy się stale do przodu. Dyscyplina ruchu jest jednym z podstawowych elementów tej walki. Nad nią właśnie czuwają żandarmi.
 
I tutaj rozumie się, ocenia i zna wartości ich odpowiedzialnej, niewdzięcznej, prawie niezauważalnej pracy. Każdy ruch ręki w białym rękawie, każda wskazówka, instrukcja czy rozkaz, są wykonywane ściśle i niezwłocznie. Nikt się nie obraża, nikt nie ma pretensji, jeśli żandarm zwróci uwagę. Teoria o „czepianiu się” jest tutaj niepopularna. Może i dlatego, że przepustek tu się nie wydaje, a umundurowanie ujednostajniła akcja na froncie. …(…)” 
 
„Parada”, rok III, Nr 5 (49), 25.02.45 r., Żandarm dyktator dróg. Korespondencja własna „PARADY”, str. 5 i 6, autor: J.W.
 
Prezentowany na zdjęciach podoficer żandarmerii ubrany jest w zestaw (bluza i spodnie), Battle DressPattern 37 oraz skórzany serdak LeatherJerkin. Oporządzenie parciane, bielone, składające się z pasa głównego, przedłużki z szelką, ładowniczki i kabury. Nogawki spodni spięte spinaczami parcianymi (w dokumentach z epoki spotykam interesujące określenie: naportniki parciane!), w kolorze khaki, na nogach wykonane z groszkowanej skóry trzewiki brytyjskie. Na głowie żandarma regulaminowa okrągła czapka wzoru angielskiego (wprowadzona rozkazem nr 14, poz. 124 z dnia 7 marca 1944 r.), z metalowym orłem, polskimi guzikami, oznaką stopnia oraz nałożonym białym, płóciennym pokrowcem (noszonym w trakcie pełnienia służby).
 
Na przedramionach żołnierza białe, płócienne rękawy, ułatwiające kierowanie ruchem. Na lewym ramieniu brytyjska opaska Military Police, tu także oznaka 5 Kresowej D.P.. Na prawym ramieniu tzw. tarcza krzyżowców - odznaka honorowa 8 Armii brytyjskiej, nadana Polakom, po bitwie o Monte Cassino. 
 
Żandarm uzbrojony jest w rewolwer Webley Mk. IV (z dołączonym sznurem, podpiętym pod prawy naramiennik) oraz wykonaną z twardego drewna (np. orzesznik, palisander, dąb) pałkę.
 
Pałka, której wzór nie zmienił się od epoki wiktoriańskiej, posiada ergonomiczną, zapewniającą pewny chwyt, rękojeść oraz skórzany pasek do założenia wokół nadgarstka (zapobiegający wyrwaniu jej przez napastnika lub upuszczeniu). 
 
Ze względu na mnogość producentów i źródeł zakupów, pałki mogły różnić się pomiędzy sobą szczegółami. Długość prezentowanej wynosi: 39 cm. Pałki noszono w dłoni, gotowe do użycia.
 
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_8a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_9a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_10a.jpg
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_11a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_12a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_zandarm1_zandar_13a.jpg
 
 
 
 
 
 

Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 

Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 
 
 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie