Pierwsze egzemplarze broni, w przypadku 6 PAL, zostały wydane w dniu 9 października 1941 roku. Było to zaledwie kilkanaście karabinów Mosin wz. 91/30 przeznaczonych wyłącznie dla warty.
Jurek Szcześniak
Zdjęcia udostępniło: SRH PSZ
Zgodnie z założeniami organizacyjnymi wzorowany na sowieckich 6 PAL. tworzyły: dowództwo z baterią dowodzenia oraz dwa dywizjony ogniowe (dwie czterodziałowe baterie armat 76 mm wz. 39; jedna czterodziałowa bateria haubic 122 mm wz. 38). Stan osobowy pułku miał wynosić: 85 oficerów i 970 podoficerów i kanonierów.
Przynależnego etatami uzbrojenia 6 P.A.L., podobnie zresztą jak cała 6 Dywizja Piechoty, nigdy nie otrzymał. W maju 1942 roku wypożyczono z 5 D.P., do szkolenia, po jednej armacie 76 mm i haubicy 120 mm. Okazja do ostrego strzelania z nich na poligonie nadarzyła się dopiero 22 lipca. Nie obyło się przy tym bez scysji z Sowietami, którzy początkowo nie chcieli słyszeć o wydaniu pozwolenia na użycie ostrej amunicji.
W momencie ewakuacji (23-26 sierpnia 1942), 6 PAL posiadał łącznie: dwadzieścia cztery sztuki karabinu Mosin wz. 91/30, pięć sztuk samopowtarzalnych karabinów SWT wz. 40, pięć sztuk rewolwerów Nagant wz. 1895 oraz po dwie sztuki przywiezionych przez oficerów przybyłych z Anglii rewolwerów Webley i pistoletów Colt 1911.
Prezentowany na zdjęciach żołnierz ubrany jest w płaszcz sukienny produkcji angielskiej (z takimi też guzikami) oraz komplet (bluza, spodnie), Battle Dress. Na dłoniach brytyjskie wełniane rękawiczki, wokół szyi nałożony regulaminowy szalik barwy khaki. Nogawki spodni spięte spinaczami parcianymi, na nogach wykonane ze skóry buty z cholewami produkcji sowieckiej. Oporządzenie skórzane Pattern 39 złożone z pasa głównego, szelek, ładownic i noszaka manierki. Na głowie żołnierza sowiecka czapka budionówka wz. 27 z nałożonym sukiennym orłem oraz polskimi, przedwojennymi guzikami. Uzbrojenie żołnierza stanowi sowiecki karabin Mosin wz. 91/30 (komora zamkowa ośmiokątna), z bagnetem.
Z oglądu archiwalnych zdjęć wynika, że dostarczane im oporządzenie było fabrycznie nowe. Dla podkreślenia tego faktu uznałem, że zostanie jak jest. Zupełnie inaczej wygląda to w okresie późniejszym, po ewakuacji z ZSRS.
Za pomoc w przygotowaniu prezentacji bardzo dziękuję Karolowi (na zdjęciach), oraz Andrzejowi (udostępnienie broni CLK).
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più