Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

b_132_197_16777215_00_images_Rek1_strzelPSP1_strzpokl4.jpg

Podoficer (stopień pol. plutonowy/stopień ang. Flight Sergeant), strzelec pokładowy, Polskie Siły Powietrzne, Wielka Brytania, 1940-1947 r.
 
Jurek Szcześniak
Zdjęcia udostępniło Stowarzyszenie PSZ
 
 
Prezentowany lotnik ubrany jest w nałożony na mundur (kurtka typu frencz/spodnie), płaszcz sukienny dla szeregowych i podoficerów, bez naramienników, z guzikami brytyjskimi. Na głowie hełm stalowy Mk. II w kolorze niebieskoszarym lub okrągła czapka garnizonowa z czarnym daszkiem oraz orłem lotniczym (wz. 36), tłoczonym z blachy. Koszula jasnoniebieska, krawat czarny, szalik i rękawiczki w barwie niebieskoszarej. Na nogach czarne sznurowane półbuty. Oporządzenie parciane RAF (pas, kabura, ładowniczka) oraz smycz do broni w kolorze niebieskoszarym.
 
Na szczególną uwagę zasługuje sposób rozmieszczenia oznak oraz stopni polskich i brytyjskich. 
 
Wykonane z taśmy w kolorze złotym oznaczenia stopni polskich znajdują się na niewielkich sukiennych patkach umieszczonych na klapach kołnierza. Na rękawach płaszcza rozmieszczono natomiast (patrząc od góry): naszywki „Poland” - w wersji haftowanej jasnoniebieską nicią (w użyciu były także naszywki haftowane srebrnym bajorkiem lub drukowane), brytyjskie mewki lotnicze (stosowane tylko w przypadku szeregowych i podoficerów), wykonane z metalu w kolorze złota korony króla umocowane na podkładce z tkaniny w barwie czerwonej wraz z brytyjskimi podoficerskimi winklami stopnia funkcyjnego (patrz dalej) - starszy sierżant/Flight Sergeant.
 
Lotnik trzyma w ręku przeznaczoną do transportowania spadochronu, wykonaną z grubego drelichu torbę, użytą w tym wypadku do przenoszenia rzeczy osobistych.
 
W Royal Air Force funkcjonowały dwa rodzaje stopni (ponieważ PSP były częścią RAF zasada ta obowiązywała również Polaków): 
 
1) stopień funkcyjny - związany z pełnioną przez danego lotnika funkcją (np. dowódca eskadry, dywizjonu), przyznawany na okres pełnienia obowiązków,
2) stopień stały - związany z osobą lotnika. 
 
W przypadku, gdy stopień funkcyjny był wyższy od stopnia stałego, przed stopniem funkcyjnym dodawano słowo "Acting" (np. Acting Squadron Leader).
 
Uwaga: Najniższym brytyjskim stopniem, jaki nosił żołnierz personelu latającego był stopień Sergeant’a (fakt ten nie miał przełożenia na jego polski stopień). W przypadku pilotów stopień ten uzyskiwano po ukończeniu szkoły typu Service Flying Training School, a w wypadku pozostałego personelu latającego (nawigatorów, radiotelegrafistów, bombardierów, strzelców), po zakończeniu szkolenia w danej specjalności.
 
Za merytoryczne wsparcie prezentacji dziękuję Jarkowi Kaleczycowi (na zdjęciach) oraz Tomkowi Miłko.
 
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_strzelPSP1_strzpokl1.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_strzelPSP1_strzpokl2.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_strzelPSP1_strzpokl3.jpg
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_strzelPSP1_strzpokl4.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_strzelPSP1_strzpokl5.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_strzelPSP1_strzpokl6.jpg

Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 

Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 
 
 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie