“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski
Stowarzyszenie Historyczne "V for Victory" zrzesza osoby zainteresowane historią i kulturą Stanów Zjednoczonych – od czasów kolonialnych, poprzez amerykańską wojnę o niepodległość, wojnę secesyjną, dwie wojny światowe, konflikt w Korei i Wietnamie, aż po czasy współczesne. Fascynuje nas fakt w jaki sposób samozaparcie i innowacja przyczyniły się do powstania nowego państwa – kraju złożonego z wielu narodów, kultur i religii. Ciekawi nas jak odkrywcy Nowego Świata i ich potomkowie z wrodzoną nieustępliwością i odwagą gotowi byli zostawić za sobą wszystko i ruszyć w nieznane aby rozpocząć wszystko od nowa.
Pionierski duch pierwszych Amerykanów oraz ich oddanie ciężkiej pracy przyczyniły się do powstania nowego narodu. Narodu ceniącego wolność ponad wszystko, gotowego bronić jej za wszelką cenę. Narodu, który od początku swojego istnienia miał odwagę marzyć o rzeczach niemożliwych i sprawiać, aby te marzenia stawały się rzeczywistością. Narodu, który do dziś mocno stoi na ziemi i prze bez namysłu ku swojemu przeznaczeniu.
Okres lat ’40 i II wojny światowej jednak wydaje się nam najbardziej bliski i to wokół niego nasze Stowarzyszenie skupia swoją działalność. Naszym celem jest szerzenie historii oraz zapoznawanie zainteresowanych z wszelkimi aspektami kultury Ameryki lat ’40. Jako pasjonaci, uwielbiamy muzykę, modę i sport popularne w tamtej epoce. Chętnie oglądamy stare filmy, szczególnie te z Ritą Hayworth, Fredem Astairem czy Ginger Rogers. Wojenne wspomnienia weteranów są dla nas inspirujące i pokazują jak wiele jest w stanie znieść człowiek walczący o życie i wolność swoją i swoich bliskich. Postawy i wartości reprezentowane przez ludzi tej epoki, tak różne od współczesnych, nie są nam obce. W końcu nie bez powodu ludzie, których lata młodości przypadły na okres II wojny światowej, nazywani są w Stanach “The Greatest Generation” (Najlepszym Pokoleniem).
Nasze Stowarzyszenie zrzesza rekonstruktorów, kolekcjonerów, pasjonatów historii i fanów starych pojazdów z terenu całej Polski. Nie ograniczamy się do odtwarzania tylko jednej dywizji – w ramach możliwości chcielibyśmy przedstawiać jak najszersze spektrum organizacji wojskowych US Army podczas II wojny światowej oraz jak wyglądało życie na froncie domowym, czyli w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Kobieca część naszej grupy jako jedyna w Polsce odtwarza Army Nurse Corps (Armijny Korpus Pielęgniarski). Poprzez kolekcjonerstwo mundurów, wyposażenia i przedmiotów użytku codziennego staramy się jak najwierniej odtworzyć realia historyczne. Często poruszamy tematy niszowe i nigdy wcześniej niespotykane w polskiej rekonstrukcji historyczne, jak np. Hawaje z roku 1941, walki na Filipinach w 1942 czy Operacja "Torch". Nasza działalność opiera się na udziale w rekonstrukcjach historycznych na terenie Polski oraz za granicą, organizowaniu wystaw statycznych i wykładów oraz na współpracy z instytucjami historycznymi i propagującymi kulturę amerykańską.
Wystawy statyczne:
Pokazy:
Pokaz różnych sylwetek spotykanych w US Army w trakcie II wojny światowej przygotowany przez naszą grupę w Niepołomicach w trakcie "Pól Chwały". 2014.
Przykładowe sylwetki:
Pokaz kobiecych mundurów z okresu II wojny światowej zorganizowany przez naszą kobiecą sekcję w trakcie Strefy Militarnej w Gostyniu. 2014.
Manewry:
Prywatne manewry grupy w Przeczycach. Tematem przewodnim były walki w lesie Hurtgen jesienią 1944 roku.
Projekt Afryka - Kapral z amerykańskiego 601. Batalionu Niszczycieli Czołgów razem z niemieckim jeńcem wojennym z 10. Dywizji Pancernej po bitwie pod El Guettar, Tunezja 1943
Dioramy:
70. rocznica "Wielkiej Ucieczki" w Żaganiu. 2014. Diorama poświęcona wyzwalaniu obozów jenieckich i koncentracyjnych przez Amerykanów w Europie w 1945r.
Inscenizacja na terenie Stalagu Luft III, podczas której wcieliliśmy się w role amerykańskich lotników przetrzymywanych w obozie w Żaganiu. Inscenizacja opowiadała o tym jak jeńcy trafiali do obozu, jak wyglądało ich życie w niewoli i jakie podejmowali próby ucieczki.
Strefa Militarna 2013 - diorama poświęcona walkom amerykańskiej 9. Dywizji Piechoty w lesie Hurtgen jesienią 1944r. Pięć członkiń kobiecej sekcji przygotowało w ramach dioramy kwatery pielęgniarek służących w szpitalach polowych blisko frontu.
Kobieca sekcja Army Nurse Corps jest częścią Stowarzyszenia Historycznego "V for Victory". Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sekcji kobiecej ANC kliknij na powyższy przycisk.
Strefa Militarna 2014 - Hawaje 1941. Stany Zjednoczone w przededniu przystąpienia do II wojny światowej.
Wyjazdy zagraniczne:
Belgia 2012 - Międzynarodowe spotkanie rekonstruktorek. Tematem sesji było przedstawienie kobiet z ANC i WAC stacjonujących w Belgii pod koniec 1944r. Parada ulicami Bastogne.
Belgia 2013 - 69. rocznica Bitwy o Ardeny. W ramach tego wydarzenia odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i wzięliśmy udział w rekonstrukcji historycznej "The First Hit" w Clervaux (Luksemburg), podczas której wcieliliśmy się w żołnierzy 28. Dywizji Piechoty.
Belgia 2014 - Okrągła 70. rocznica Bitwy o Ardeny. W trakcie naszego pobytu w Belgii wzięliśmy udział w tacticalu w okolicach miasteczka St. Vith,
podczas której wcieliliśmy się w żołnierzy 106. Dywizji Piechoty.
Uroczystość "Flag of Friendship" przy pomniku 106. Dywizji Piechoty w St. Vith z udziałem weteranów.
Liberation Festival w Pilznie:
Las Hurtgen
30. Międzynarodowy Marsz w Lesie Hurtgen. 2013. - W ramach 30. Międzynarodowego Marszu w Lesie Hurtgen pokonaliśmy 10 km dystans po błotnistych wzgórzach miejsca pamiętającego wydarzenia II wojny światowej. Na kilka dni miasteczko Vossenack w Nadrenii Północnej Westfalii wypełniło się rekonstruktorami, żołnierzami i cywilami chcącymi upamiętnić Amerykanów i Niemców poległych w trakcie walk. Członkowie naszego Stowarzyszenia na własnej skórze doświadczyli ciężkich warunków panujących w "zielonym piekle".
Podstawa prawna:Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.