Brytyjskie odznaczenia pamiątkowe nadane śp. plut. Bronisławowi Grędzickiemu (1906-1977), działonowemu 3. baterii II Dyonu 6. Lwowskiego P.A.L-u.
Autor: Jurek Szcześniak
Zdjęcia udostępniło SRH PSZ
Gwiazda Italii (The Italy Star) Odznaczenie ustanowiono w maju 1945 r. Przyznawane za udział w działaniach bojowych na terenie Włoch i śródziemnomorskiego teatru działań pomiędzy 11 czerwca 1943 r. i 8 maja 1945 r. Na awersie: okrągła tarcza z monogramem królewskim GRJ VI oraz królewską koroną. Poniżej, w otoku, napis: THE ITALY STAR. Rewers: gładki (w przypadku niektórych państw grawerowany imieniem i nazwiskiem odznaczonego). Barwy wstążki nawiązują do kolorów narodowych Włoch.
Gwiazda Wojny 1939-1945 (The 1939-1945 Star) Koncepcja odznaczenia została ogłoszona w lipcu 1943 r., początkowo przyznawano jedynie baretki (same odznaczenia miały być dostępne po ustaniu działań wojennych). Przyznawane za udział w działaniach bojowych (wojska lądowe - za 6-miesięczną służbę operacyjną), pomiędzy 3 września 1939 r. i 2 września 1945 r. Na awersie: okrągła tarcza z monogramem królewskim GRJ VI oraz królewską koroną. Poniżej, w otoku, napis: THE 1939–1945 STAR. Barwy wstążki nawiązują do tradycyjnych barw marynarki (ciemno niebieski), wojsk lądowych (kolor czerwony) i lotnictwa (kolor jasnoniebieski), sił zbrojnych mających wkład w zwycięstwo. Są to dwie z ośmiu ustanowionych Gwiazd (Campaign Stars, 1939-1945: The 1939-1945 Star / The Atlantic Star / Air Crew Europe Star / The Africa Star / The Pacific Star / The Burma Star / Italy Star / The France and Germany Star), zaprojektowanych przez brytyjską Mennicę Królewską.
Medal Wojny 1939-1945 (The War Medal 1939-1945) Ustanowiony w dniu 16 sierpnia 1945 r. Przyznawany osobom, które służyły w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii przez co najmniej 28 dni w okresie pomiędzy 3 września 1939 r. i 8 maja 1945 r. (w Europie). Na awersie: lewy profil króla Jerzego VI (w koronie) z opisem: GEORGIVS VI D: BR: OMN: REX ET INDIAE IMP:. Rozwinięcie powyższego skrótu: George VI by the Grace of God King of Great Britain, Defender of the Faith, Emperor of India - Jerzy VI z Łaski Boga Król Wielkiej Brytanii, Obrońca Wiary, Cesarz Indii. Na rewersie: lew stojący na ciele dwugłowego smoka. Na górze po prawej, w dwóch rzędach, daty: 1939/1945. Barwy wstążki nawiązują do barw flagi Wielkiej Brytanii (The Union Flag). Inicjały: E.C.R.P. to skrót imion i nazwiska projektanta: Edwarda Cartera Prestona.
Medal Obrony (The Defence Medal) Ustanowiony w dniu 16 sierpnia 1945 r., nadawany za służbę w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii w nieoperacyjnych rejonach narażonych na atak powietrzny, trwającą co najmniej trzy lata, w okresie 3 września 1939 r - 8 maja 1945 r. (w Europie). Barwy wstążki symbolizują wrogi atak na zielony i przyjazny ląd Na awersie: lewy profil króla Jerzego VI z opisem: GEORGIVS VI D: G: BR: OMN: REX F: D: IND: IMP. Na rewersie: spoczywająca na dębowym drzewku królewska korona, w otoczeniu króla lwa i królowej lwicy, poniżej falujące linie symbolizujące morze Na górze: po lewej data 1939, po prawej data 1945. Pod spodem napis w dwóch rzędach THE DEFENCE/MEDAL. Inicjały: H P to skrót imienia i nazwiska projektanta Humphrey Pageta z Mennicy Królewskiej. Gwiazdy nadawane były zarządzeniem War Office (Army Council Instruction Nr 829 / może ktoś do tego zdoła dotrzeć, zbiór przechowywany jest w The National Archives, Kew). Wymagały uzyskania tradycyjnego „Zezwolenia na przyjęcie i noszenie orderów/odznaczeń państw sprzymierzonych przez żołnierzy PSZ” (zezwolenia udzielał Prezydent R.P.).
W przypadku oddziałów 2. K.P. znane mi nadania brytyjskich odznaczeń pamiątkowych pochodzą z okresu: czwarty kwartał 1945 r. - pierwszy kwartał 1946 r. Prezentowany Medal Wojny 1939-1945 oraz Medal Obrony są replikami pozyskanymi w odpowiedzi na mój wniosek i doręczonymi za pośrednictwem ambasady brytyjskiej w latach 90-tych. Obydwie gwiazdy są oryginałami (aczkolwiek, ze wspomnianych wcześniej powodów, nie należącymi do mego Dziadka). Cdn.
Jurek Szcześniak Stowarzyszenie PSZnZ
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.