Postać szeregowca z 1. batalionu 23. pułku 2. Dywizji Piechoty ''Indianhead'' z okresu walk o Brest, sierpień-wrzesień 1944 roku.
Zdjęcia udostępniło Stowarzyszenie Historyczne "V for Victory"
2. Dywizja Piechoty nie brała udziału jako samodzielna jednostka w D-Day i wylądowała 7 czerwca. Po bardzo krótkim udziale w kampanii w Normandii, gdzie zdobyła m. in. miasto Trévières, ruszyła na zachód, kierując się najpierw na St. Lo, a następnie w kierunku twierdzy Brest, gdzie stoczyła jedną z najcięższych walk, zakończoną zdobyciem 18 września tego miasta.
Szeregowiec na zdjęciu jest umundurowany w kamuflaż M42 ''Frogskin'', wydany eksperymentalnie niektórym jednostkom, między innymi 2. DP. Kamuflaż wycofano po kampanii w Normandii ze względu na przypadki "friendly fire" i podobieństwo tego kamuflażu do niemieckich wzorów. Ostatnie przypadki użycia tego rodzaju mundurów trafiały się podczas walk o Brest.
Żołnierz na nogach ma buty service shoes oraz opinacze M38. Wyposażenie stanowią: hełm stalowy M1, pas amunicyjny M23 późniejszego wzoru, pokrowiec opatrunkowy M24, oraz torba amunicyjna GP Bag. Widoczny jest również bandolier na amunicję do karabinu M1 Garand.
Wyposażenie uzupełniają: manierka M42 w pokrowcu, szelki M36 oraz saperka M43. Ciemnozielony kolor wyposażenia jest charakterystyczny dla ostatniej fazy wojny. Niewielka ilość wyposażenia wynika z charakteru walk miejskich. Podczas oblężenia Brestu żołnierze pozostawiali sobie minimum wyposażenia, często ograniczając je wyłącznie do toreb amunicyjnych i bandolierów.
Uzbrojenie stanowi karabin M1 Garand.
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Historycznym "V for Victory" / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Historycznego "V for Victory" kliknij na przycisk powyżej.
Dowiedz się więcej na stronie WWW o Stowarzyszeniu Historycznym "V for Victory" / Per saperne di più
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź stronę WWW Stowarzyszenia Historycznego "V for Victory" kliknij na przycisk powyżej.
Możesz nawiązać kontakt z rekonstruktorami Stowarzyszenia Historycznego "V for Victory" na ich forum kliknij na przycisk powyżej.