Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

sch_piech_spad.pngHistoria 82 Dywizji Spadochronowej (82nd Airborne Division) armii USA, jest tak bogata, że nie da się opisać w jednym artykule, bo dywizja ta istnieje po dziś dzień i znajduje się w stałej gotowości bojowej w ramach sił szybkiego reagowania armii amerykańskiej. Dywizja piechoty o tym numerze istniała już podczas I WW, ale po wojnie została rozwiązana. Reaktywowano ją podczas kolejnej wojny.

 

 

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

Wspaniałe sukcesy spadochroniarzy niemieckich na początku II WW i to nawet te tragicznie okupione jak inwazja na Kretę, zwróciły uwagę Aliantów i spowodowały szybki rozwój tego rodzaju wojsk w USA i W. Brytanii. Reaktywowaną 25 marca 1942 r., 82 Dywizję Piechoty postanowiono z dniem 15 sierpnia przekształcić w pierwszą amerykańską dywizję tego rodzaju wojsk a wkrótce dołączyła do niej dywizja 101. 
 
Operacja desantowa na Sycylii o kryptonimie Hasky, która rozpoczęła się 9 lioca 1943 r., była pierwszą walką w której wzięli udział żołnierze 82 dywizji. 505 pułk piechoty spadochronowej miał trudne zadanie, gdyż w wyniku słabego wyszkolenia i małego doświadczenia załóg samolotów w lotach nocnych oraz silnego wiatru (do 72 km/h), desant powietrzny został rozrzucony na dużej powierzchni od Gela po Syracuse. Pułk miał za zadanie zająć rejon miasta Gela w pobliżu Ponte Oliveto i utrzymać go do czasu nadejścia posiłków. Tylko około połowa żołnierzy osiągnęła swój punkt zborny. Dowódca pułku wylądował o 25 mil od planowanego miejsca. Mimo kłopotów spadochroniarze zaczęli działać małymi grupkami i stopniowo realizować swoje zadania. W dniu 11 lipca 505 pułk dowodzony przez pułkownika Jamesa M. Gavina wspomagał walkę z siłami niemiecko-włoskimi w tym głównie ze słynną 1 Dywizją Pancerno-spadochronowa „Herman Göring”. Wojska Osi próbowały wykonać kontratak na przyczółek pod Salerno by zepchnąć desant morski z plaży. Bliscy sukcesu byli włosi z dywizji „Livorno” atakujący wzdłuż szos 115 i 117 i docierając do Gela. W odpieraniu ataku skutecznie pomogła artyleria okrętowa. Krążownik lekki USS Boise i niszczyciel USS Shubrick, ogniem z morza zniszczyły kilka włoskich czołgów i rozproszyły 3 batalion 34 pułku z dywizji „Livorno”, zażegnując zagrożenie.
 
Dnia 11 lipca wieczorem desant miał wykonać drugi pułk tej dywizji a mianowicie 504 pułk piechoty spadochronowej pułkownika Reubena H. Tuckera, za pomocą 144 samolotów Douglas C-47 Skytrain. Jednak temu pułkowi okręty nie pomogły a poważnie zaszkodziły w wyniku „przyjaznego ostrzału” (friendly fire). Pomimo powziętych środków ostrożności w celu uniknięcia incydentu, marynarze z okrętów wzięli zespół samolotów transportowych za niemieckie bombowce i rozpoczęli do nich ogień. Nim się opamiętano strącono 23 z transportowców powietrznych, grzebiąc w wielu żołnierzy i lotników (inne dane: 37 samolotów, lub tylko 10%). Samolot wiozący pułkownika Tuckera miał w płatowcu ok 2.000 dziur gdy dotarł okrężną drogą do strefy zrzutu. Do rana jedynie 400 żołnierzy spadochronowych z 1.600 biorących udział w tym desancie zebrało się w wyznaczonym obszarze. Amerykanie mimo wszystko nieźle sobie radzili w walkach na ziemi, gdyż pierwsze niemieckie raporty mocno przeceniały ilość wrogich spadochroniarzy i podawały liczby ponad dziesięciokrotnie przewyższające ilość rzeczywiście zdesantowanych skoczków. 
 
Szlak bojowy na Sycylii zakończyła 82 dywizja 23 lipca w kilka dni biorąc do niewoli ok. 22.000 jeńców, choć głównie Włochów. 
 
Do innych akcji z udziałem 82 Dywizji Powietrzno-desantowej jeszcze wrócimy.
 
 

b_594_843_16777215_00_images_mgthumbnails_gw20a.png

 

 

1. Hełm spadochronowy US 2 z siatką maskowniczą

2. Kurtka M 42 z oznaką dywizyjną na rękawie

3. Spodnie M 42

4. Koszula wełniana z oznaką stopnia "1st lieutenant" na kołnierzu

5. Buty spadochroniarskie

6. Pas M 36 z ładownicą na magazynki do pistoletu, ładownicami wzoru Air Force do karabinka i pistoletem Colt 1911-A 1 w skórzanej kaburze

7. Szelki M 36

8. Karabinek US M1-A1, ze składaną kolbą

9. Maska przeciwgazowa M2-A1

10. Łopatka M 10, w pokrowcu

11. Manierka M 41

12. Torebka M 10 na opatrunek indywidualny

13. Znaki tożsamości

14. Nóż "okopowy" USM 15 (18)

15. Chlebak M 36

 

 

Źródło:  Gazety Wojenne  GW.png

 

 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie