Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

schematy_piechota.pngDzięki filmowi „Czterej pancerni i pies” nawet dziecko w Polsce wie, że istniała groźna dywizja „Hermann Göring”, choć jej pełna prawdziwa nazwa to 1 Dywizja Pancerno-Spadochronowa Hermann Göring (Fallschirm-Panzer-Division 1 Hermann Göring). Była groźna, bo nie tylko elitarna, ale też nad wyraz rozbudowana i zaopatrywana tak dobrze jak żadna inna. Mało kto jednak wie, że Luftwaffe miała dużo dywizji tzw. lotniczo-polowych, których sformowano razem 20, co ilościowo można porównać do połowy piechoty w naszej przedwojennej armii.

 

Nazwa lotniczo-polowe powoduje skojarzenia z wojskami powietrzno-desantowymi, jednak dywizje te nie miały z nimi nic wspólnego. Nie były też żadną elitą, a wprost przeciwnie – na froncie miano o nich mierne mniemanie. Nazwa powstała dlatego, że sformowano je z nadwyżek Luftwaffe, ale były to zwykłe dywizje piechoty. Jednak Göring nie miał zamiaru ot tak sobie oddać tych dywizji pod dowództwo wojsk lądowych (nastąpiło to dopiero 1 listopada 1944 r.). Jego konkurent polityczny Heinrich Himmler miał swoją armię SS-manów. Skutek był opłakany, gdyż oficerowie i podoficerowie „wynalezieni” w Luftwaffe nie byli przygotowani do roli dowódców wojskowych i nie mieli ani odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia. Dowodzili też równie „zielonymi” żołnierzami, którzy często ginęli lub dostawali się do niewoli zanim opanowali sztukę walki piechoty. Na dodatek Alianci wiedzieli o tych słabościach i często atakowali właśnie na odcinkach zajętych przez te dywizje, co dla niemieckich frontów stanowiło groźbę szybkiego przełamania i konieczności odwrotu. 

 
W kwietniu 1944 r. istniało jeszcze 11 takich dywizji. W walkach w Normandii wzięła udział 16 Dywizja Lotniczo-Polowa przerzucona z Holandii w połowie czerwca. Była to słaba liczebnie dywizja z wieloma brakami w tym z 50% brakami w środkach transportu, przez co była w zasadzie dywizją stacjonarną. Po ciężkich stratach w wyniku brytyjskiej operacji „Goodwood”, dywizję tę rozwiązano przekazując część żołnierzy do innych jednostek i postanawiając zorganizować nową dywizję piechoty o tym numerze. 
 
 

gw17a.png

 

 

 1. Hełm wz.40, pokryty szaroniebieską farbą

2. Czapka polowa wz.43

3. Bluza maskująca wz.42 o deseniu typu "rozmytego"

4. Spodnie sukienne

5. Pas żołnierski z klamrą stalową szelkami szturmowymi i ładownicami

6. Karabin Mauser 98k wraz z bagnetem

7. Chlebak wz.31

8. Manierka wz.31

9. Buty żołnierskie "saperki"

10. Kuchenka składana na paliwo chemiczne "Esbit"

 

 

Źródło:   Gazety Wojenne   GW.png

 

 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie