Jak wyglądał piechór japoński podczas wojny w Chinach i podczas walk z ZSRR? Czy wiele się różnił od żołnierzy walczących później na wyspach Pacyfiku z Amerykanami? Możecie to ocenić sami:
1. Kurtka typ.30
2. Na kołnierzu kurtki patki w barwie piechoty. Na poprzecznych naramiennikach oznaki stopnia Joto-hei, pośredniego pomiędzy st. szeregowym a kapralem
2. Czapka z otokiem w barwie broni i mosiężną gwiazdą - oznaką cesarskich wojsk lądowych
3. Czapka polowa typ 38
4. Hełm stalowy typ 30
5. Trzewiki z owijaczami
6. Pas skórzany z trzema ładownicami: dwie skrajne, noszone z przodu mieściły po 30 naboi (?), trzecia noszona z tyłu mieściła 60 naboi (?)
7. Manierka aluminiowa
8. Plecak brezentowy z przytroczonym zrolowanym płaszczem przeciwdeszczowym (lub szynelem) i płachtą namiotową. Z boku plecaka przytroczone są płócienne pantofle oraz składana łopatka saperka
9. Menażka
10. Maska przeciwgazowa
11. Książeczka wojskowa
12. Medal zwycięstwa z 1918 r. (Japonia w czasie I WW była sojusznikiem Aliantów)
Źródło: Gazety Wojenne
O piechurach japońskich walczących z Amerykanami na pacyfiku można przeczytać tu:
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.