Wolontariusze z Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (MPTW) w Warszawie kontynuują rozpoczęte prace remontowe. Trwa wyścig z czasem, zanim pogoda nie uniemożliwi dalszych prac pod gołym niebem.
Autor: Maciej Tomaszewski
Część remontów eksponatów dokonywana jest na zlecenia w wyniku przetargów na remont sprzętu. Wszystkie jednak pozyskane w ten sposób pieniądze są przekazywane na cel społecznego remontu ISU-122. Ostatnie miesiące roku Wolontariusze spędzają w głównej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego przy Alejach Jerozolimskich. Zajmują się tam remontami dział. To łącznie aż 9 dział a więc przedsięwzięcie jest bardzo rozlegle.
W MPTW Forcie IX Czerniaków w Warszawie przy ul. Powsińskiej 13 trwają ostatnie w tym roku prace nad ISU-122 i T-34/76 oraz samolotu TS-8 "Bies". Z powodów pogodowych i finansowych prace przy ISU-122 zostaną prawdopodobnie zawieszone do przyszłego roku, gdyż pojazd ten stoi pod gołym niebem i tak też dokonywany jest jego remont. Wolontariuszy wsparła firma Carsystem Wschod oddział Legionowo ul. Kopernika 4a dostawca farb i lakierów. Cały czas trwa też zbiórka na dalszy remont ISU-122. Więcej informacji na temat wsparcia można uzyskać tu: http://promilitaris.pl/wsparcie lub najlepiej dokonać wpłaty bezpośrednio na konto: mBank: 16 1140 2004 0000 3802 7764 2880
Jak powiedział mi przedstawiciel wolontariuszy Tomasz Kowalski:
„Przyszła pora na zamknięcie etapu prac przy ISU-122 - podkład epoksydowy położony :) Oczywiście przed nami jeszcze wierzchnia warstwa lakieru, ale już nieśmiało można mówić o rozpoczęciu składania naszego Potwora.
Z położeniem wierzchniej warstwy lakieru jeszcze się wstrzymamy. Być może nawet do przyszłego roku - chyba, że uda się przestawić pojazd do warsztatu na cytadelę.
W kadłubie pozostały prace odtworzeniowe, jak na przykład ściana oddzielająca przedział silnikowy od bojowego.”
Poniżej fotorelacja fundacji, którą warto porównać ze stanem ISU-122 a naszego artykułu „ISU-122 będzie jeździć (technika)” z 17 sierpnia 2018 r. Wówczas Tomasz Kowalski żartował: „Idealny wariant na gorące lato ISU w wersji kabriolet :) ” Postęp prac jest widoczny. W artykule tym znajdziecie także dane taktyczno-techniczne pojazdu, oraz rysunki, których tutaj kolejny raz nie będę już przytaczał.
Maciej Tomaszewski
ISU-122 będzie jeździć (technika)” z 17 sierpnia 2018 r.
Jeśli chcesz zobaczyć pierwszy artykuł tego cyklu kliknij na powyższy przycisk
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.