Na zdjęciach prezentowana jest sylwetka żołnierza 6 Lwowskiego P.A.L. z wczesnego okresu formowania tej jednostki w miejscowości Tockoje (spolszczona wersja: Tock), ZSRS.
Stowarzyszenie PSZnZ
Tekst i zdjęcia: Jurek Szcześniak
Kanonier ubrany jest w płaszcz sukienny produkcji angielskie z takimi też guzikami (dostawy umundurowania brytyjskiego dla PSZ w ZSRS zaczęły docierać w listopadzie 1941 roku), nieznanego pochodzenia, wielokrotnie reperowane, skórzane buty z cholewami, wykonany ze skóry pas angielski Pattern 39 (zwraca uwagę jego magazynowy stan), spodnie i bluzę typu Battle Dress P-37. Na dłoniach sowieckie zimowe rękawice strzeleckie (3-palczaste), na głowie czapka budionówka wz. 27 z orłem i polskimi (przedwojennymi) guzikami. Budionówka (także bogatyrka, frunzetka) pierwotnie wykonywana była tylko z sukna i była czapką zimową (później pojawiła się jej wersja płócienna, letnia), wprowadzoną do użycia w 1919 roku. Jej charakterystyczny kształt nawiązuje do średniowiecznych hełmów ruskich. Pierwszy model tego typu czapki (wz. 19) wyróżniał wysoki szpic, który w kolejnych wersjach (wz. 22 i 27), był już zdecydowanie krótszy.
Z opisu zamieszczonego w książce „Dywizja Lwów, wspomnienia żołnierskie z ZSRR i z Iraku.” wynika, że w używanych przez polskich żołnierzy budionówkach zaszywano (skracając go) szpic. Dużą, umieszczaną zwyczajowo na przedzie, sowiecką gwiazdę zastępowano wykonanym z sukna w kolorze khaki sporym orłem. Jako uzupełnienie należy dodać, że rysunek zamieszczony w Kronice 6 P.A.L. wydaje się sugerować, iż orzeł ten mógł być wykonywany również w kolorze białym, sama zaś budionówka późniejszego wzoru.
Użycie czapek budionówek w PSZ w ZSRS przypada na okres: późna jesień 1941 - wczesna wiosna 1942 roku. Wraz z napływem umundurowania angielskiego, dążono do ujednolicenia wyglądu żołnierzy. Wycofywane z użycia, nie nadające się do niczego egzemplarze rozmaitego umundurowania niszczono, część zachowywano (jako materiał do napraw i ubiory robocze), resztę przekazywano koczującej przy wojsku w skrajnie trudnych warunkach polskiej ludności. Ciągłe niedostatki powodowały jednak, że pojedyncze elementy umundurowania obcego (w tym sowieckiego), mogły być, wbrew założeniom, w użyciu nadal. Wydaje się, że ostateczny kres temu położył moment przeniesienia armii na południe ZSRS (luty 1942 roku).
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.