Prezentowana na zdjęciach ochotniczka ma na sobie gładką koszulę z kołnierzem oraz spódnicę zastępczą wykonaną z sukna mundurowego. Krawat w kolorze khaki.
Autor: Jurek Szcześniak
Zdjęcia udostępniło SRH PSZ
W ramach ulgi w ubiorze (upały) guzik kołnierza rozpięty, węzeł krawata opuszczony, brak pończoch, rękawy koszuli zawinięte za łokcie. Pas skórzany starego wzoru (P-39). Na nogach wykonane z groszkowanej skóry trzewiki brytyjskie tzw. Ammo Boots z wywiniętymi skarpetami w barwie khaki.
Na głowę nałożona miękka czapka ATS (Auxiliary Territorial Service, czapka w wersji pierwszej, z paskiem materiałowym zastąpionym paskiem skórzanym), oraz orłem wz. 39 wyrobu angielskiego. Czapka ATS (ATS SD Peak Cap), wytwarzana była w dwóch wariantach*: - wprowadzona w 1938 r., czapka miękka, usztywniona jedynie przeszyciami wykonanymi wzdłuż otoku oraz na daszku. Otok czapki składany, po opuszczeniu chronił uszy i kark. Pasek wykonany z tego samego materiału co czapka, zaopatrzony w dwie przesuwki, mocowany przy pomocy plastykowych guzików. - wprowadzona w 1941 r., swoim zasadniczym kształtem nie różniła się od poprzedniczki, jedynie jej otok i daszek (gładki pozbawiony przeszyć), zostały usztywnione. Stosowany dotychczas pasek materiałowy został zastąpiony skórzanym (noszonym dotąd tylko przez oficerów), w kolorze brązowym, z dwoma przesuwkami (także kamerkami), mocowany przy pomocy metalowych guzików. Z czasem na paski tego typu wymieniano te używane w czapkach pierwszego wzoru.
Jeszcze w roku 1942 czapka ATS w przypadku A.P. na Wschodzie została zastąpiona furażerką lub beretem (służby transportowe, siostry PCK). W 2 Korpusie Polskim czapka ATS nie była stosowana.
*Czapka oficerów i podoficerów ATS różniła się tkaniną (jakość, grubość), z których były wykonywane oraz stosowanym przy nich paskiem. Ze względu na mnogość wykonawców (także prywatnych), będące w użyciu czapki nie były identyczne.
Sylwetka zainspirowana zdjęciami zamieszczonymi w albumie „Droga na Monte Cassino 1941–1944 w fotografii Ignacego Jaworowskiego”, Białystok, 2014.
Jurek Szcześniak Stowarzyszenie PSZnZ
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.