Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

b_224_146_16777215_00_images_1_Ocho_ZSRR_och_8.jpg

Prezentowana na zdjęciach ochotniczka ma na sobie gładką koszulę z kołnierzem oraz spódnicę zastępczą wykonaną z sukna mundurowego. Krawat w kolorze khaki.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jurek Szcześniak
Zdjęcia udostępniło SRH PSZ

 

 

W ramach ulgi w ubiorze (upały) guzik kołnierza rozpięty, węzeł krawata opuszczony, brak pończoch, rękawy koszuli zawinięte za łokcie. Pas skórzany starego wzoru (P-39). Na nogach wykonane z groszkowanej skóry trzewiki brytyjskie tzw. Ammo Boots z wywiniętymi skarpetami w barwie khaki.

 

 

b_300_0_16777215_00_images_1_Ocho_ZSRR_och_1a.jpgb_300_0_16777215_00_images_1_Ocho_ZSRR_och_2a.jpgb_300_0_16777215_00_images_1_Ocho_ZSRR_och_3a.jpg

 

 

Na głowę nałożona miękka czapka ATS (Auxiliary Territorial Service, czapka w wersji pierwszej, z paskiem materiałowym zastąpionym paskiem skórzanym), oraz orłem wz. 39 wyrobu angielskiego. Czapka ATS (ATS SD Peak Cap), wytwarzana była w dwóch wariantach*: - wprowadzona w 1938 r., czapka miękka, usztywniona jedynie przeszyciami wykonanymi wzdłuż otoku oraz na daszku. Otok czapki składany, po opuszczeniu chronił uszy i kark. Pasek wykonany z tego samego materiału co czapka, zaopatrzony w dwie przesuwki, mocowany przy pomocy plastykowych guzików. - wprowadzona w 1941 r., swoim zasadniczym kształtem nie różniła się od poprzedniczki, jedynie jej otok i daszek (gładki pozbawiony przeszyć), zostały usztywnione. Stosowany dotychczas pasek materiałowy został zastąpiony skórzanym (noszonym dotąd tylko przez oficerów), w kolorze brązowym, z dwoma przesuwkami (także kamerkami), mocowany przy pomocy metalowych guzików. Z czasem na paski tego typu wymieniano te używane w czapkach pierwszego wzoru.

 

 

b_300_0_16777215_00_images_1_Ocho_ZSRR_och_4a.jpgb_300_0_16777215_00_images_1_Ocho_ZSRR_och_5a.jpgb_300_0_16777215_00_images_1_Ocho_ZSRR_och_6a.jpg

 

 

Jeszcze w roku 1942 czapka ATS w przypadku A.P. na Wschodzie została zastąpiona furażerką lub beretem (służby transportowe, siostry PCK). W 2 Korpusie Polskim czapka ATS nie była stosowana.

 

*Czapka oficerów i podoficerów ATS różniła się tkaniną (jakość, grubość), z których były wykonywane oraz stosowanym przy nich paskiem. Ze względu na mnogość wykonawców (także prywatnych), będące w użyciu czapki nie były identyczne.

 

 

b_300_0_16777215_00_images_1_Ocho_ZSRR_och_7a.jpg

 

 

 

 

 

 

Sylwetka zainspirowana zdjęciami zamieszczonymi w albumie „Droga na Monte Cassino 1941–1944 w fotografii Ignacego Jaworowskiego”, Białystok, 2014.

 

 

 

 

Jurek Szcześniak Stowarzyszenie PSZnZ

 

 

Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 

Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 
 

 

 

 
 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie

 

Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.