Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

b_138_206_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_sylw_PSK1_psk2_2.jpg

Ochotniczka ubrana jest w składające się z koszuli i szortów brytyjskie umundurowanie tropikalne KD (Khaki Drill Uniform) oraz skórzany pas Pattern 39. Na głowie ma australijski kapelusz - slouch hat, na nogach trzewiki brytyjskie z wywiniętymi na zewnątrz wełnianymi skarpetami. 
 
Jurek Szcześniak
Artykuł udostępniło stowarzyszenie: SRH PSZ
 
 
Kapelusze slouch hat - filcowe kapelusze armii australijskiej, wykonane w kolorze khaki, o zagiętym z jednej (lewej) strony rondzie weszły do służby w 1885 roku. W kolejnych latach ulegały niewielkim modyfikacjom. Podpinane na zatrzask lub „haczyk” rondo, w polu, dla lepszej ochrony przed słońcem bardzo często opuszczano. 
 
Z opisu zamieszczonego w książce „Dywizja Lwów, wspomnienia żołnierskie z ZSRR i z Iraku.” wynika, że kapelusze tego typu wydano m.in. żołnierzom 6 Lwowskiej DP. Nastąpiło to wkrótce po przybyciu ich do Pahlevi, na czas przemieszczenia transportem kołowym z Iranu do Iraku (sierpień/wrzesień 1942). Ponieważ w przywoływanym opisie występuje wzmianka o pudłach na nie, były to najwyraźniej kapelusze fabrycznie nowe. Slouch hat’y budziły wielkie zainteresowanie żołnierzy, którzy poszukiwali własnego sposobu na ich noszenie. Fasoniarze próbowali różnych sztuczek, nadając im, a to znaną z filmów formę kapeluszy kowbojskich, a to cywilnych, noszonych przed wojną, na co dzień. Zamieszczone w książce zdjęcia pokazują, że kapelusze w przypadku 6 Lwowskiej DP były w użyciu nadal we wrześniu 1942 roku. Jakość fotografii uniemożliwia niestety określenie czy umieszczano na nich orła lub barwy narodowe. Wiadomym jest natomiast, że podczas wystąpień oficjalnych pasek zakładano pod brodę, a jedno rondo podnoszono do góry. 
 
Jako ciekawostkę dodam, iż kronikarz 6 P.A.L. zapisał w kronice pułku: „Wolelibyśmy hełmy, ale kapelusze ocieniaj równie dobrze, tylko mniej twarzowe. A tu w Pahlevi tyle „pestek”.” 
 
Oceńcie sami :)
 
Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia części pierwszej artykułu: PSK - Pomocnicza Służba Kobiet cz. 1 (sylwetki/zdjęcia)
 
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_sylw_PSK1_psk2_1.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_sylw_PSK1_psk2_2.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_sylw_PSK1_psk2_3.jpg
 
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_sylw_PSK1_psk2_4.jpg
 
 
 

Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 

Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 
 
 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie