W chwili przystąpienia do wojny w 1940 r. Regio Esercito dysponowało 2.177 moździerzami 81 mm udanego wzoru Mortaio da 81 Mod. 35. Stanowiły one uzbrojenie 212 kompanii moździerzy z których każda miała po 6 działonów w trzech plutonach. O sposobie organizacji tych kompanii i ich umiejscowieniu w schemacie organizacyjnym włoskiej dywizji piechoty zdecydował fakt, że niemal przez cały okres międzywojenny, aż do połowy lat trzydziestych, Regio Esercito przygotowywało się do prowadzenia walki w górach, takiej jaką znano z wojny w Alpach w okresie I Wojny Światowej.
Autor: Maciej Tomaszewski
W armii włoskiej nie było 81 mm moździerzy bezpośrednio w batalionach piechoty, których wsparcie opierało się na licznych 45 mm granatnikach Brixia Modello 1935. Była to duża odmienność w stosunku do organizacji wojsk polskich czy niemieckich, gdzie moździerze znajdowały się w kompaniach ckm batalionów piechoty a z kolei nie było takiej broni na szczeblu pułku czy dywizji. Włosi uznali bowiem, że mniejsze i lżejsze granatniki Brixia, łatwiej jest przenosić i używać w górach, a gdy będzie taka potrzeba i możliwość, bataliony zostaną wsparte moździerzami 81 mm z kompanii przydzielonych pułkom piechoty i dywizyjnego batalionu moździerzy. Postawiono więc na lekkość i ruchliwość batalionu piechoty.
Z podobnych powodów transport drużyny moździerza oparty był o 5 mułów, na których przewożono moździerz i amunicję. By moździerz i amunicja mogła dotrzeć na trudnodostępne stanowiska każdy element broni przenoszono na specjalnych noszakach, tak że żołnierze mieli wolne ręce i stabilnie zamocowane na plecach obciążenie co pomagało podczas wspinaczki. Obsługa składała się z aż 8 ludzi bo było w niej aż 3 amunicyjnych. Razem włoska drużyna moździerza liczyła 15 żołnierzy i 5 mułów, więc np. w stosunku do polskiego odpowiednika, liczącego 8 żołnierzy i 2 konie działonu moździerza, była bardzo liczna.
Warto zauważyć, że mimo iż włoska dywizja piechoty miała jedynie dwa pułki piechoty, to jej etat przewidywał 24-30 moździerzy 81 mm w zależności czy w dywizyjnym batalionie moździerzy były dwie czy trzy kompanie tej broni, zaś w polskiej dywizji w tym czasie było jedynie 18 moździerzy tego kalibru.
O organizacji polskiego działonu moździerza 81 mm można przeczytać tu / Per saperne di più
Czytaj więcej o organizacji wojsk włoskich
Czytaj więcej o organizacji wojsk polskich
Czytaj więcej o organizacji wojsk na świecie
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.