Choć niemieckie oddziały spadochronowe w 1944 r. nadal były elitą wojsk niemieckich, to nie były one już zdolne do prowadzenia operacji powietrzno-desantowych. 7. Dywizja Lotnicza (niem. 7. Fliegerdivision), choć odniosła wiele wspaniałych sukcesów to nigdy nie została użyta w całości. Już od września 1941 r. jej pododdziały (najpierw przerzucono Fallschirmjägerregiment Nr 1, później przerzucono także Fallschirmjägerregiment Nr 3) były marnotrawione na froncie wschodnim walcząc jak zwykła piechota pod Leningradem.
Co do samego stopnia unteroffizier, tu przetłumaczonego jako sierżant, osobiście byłbym za przyrównaniem go do polskiego stopnia plutonowego, mimo że w krajach NATO przyjęto go za odpowiednik sierżanta. Stopień ten w Wermachcie nadawano początkowo po ukończeniu szkolenia podoficerskiego a później także automatycznie żołnierzowi dowodzącemu drużyną przez 4 miesiące w warunkach bojowych. Generalnie był to stopień dowódcy drużyny. Np. Brytyjczycy także mają problem czy przetłumaczyć ten stopień jako kapral czy sierżant, bo u nich odpowiednią funkcję pełnił kapral. Dodatkowe zamieszanie powoduje fakt. że tradycyjnie w Niemczech słowem unteroffizier określa się wszystkich podoficerów dzieląc ich na dwie klasy podoficerów: Unteroffiziere ohne Portepee (obejmuje: Unteroffizier i Stabsunteroffizier a w marynarce: Maat i Obermaat) i Unteroffiziere mit Portepee (obejmuje: Feldwebel, Oberfeldwebel, Hauptfeldewbel, Stabsfeldwebel, Oberstabsfeldwebel, a w marynarce: Bootsmann, Oberbootsmann, Hauptbootsmann, Stabsbootsmann, Oberstabsbootsmann). Już w Reichswerze zawodowych żołnierzy szkolono tak, by w razie potrzeby mogli objąć stanowiska na 34 krotnie wyższym poziomie dając im bogatą wiedzę. Podoficerowie byli mocną stroną Wermachtu i przed wojną tradycyjnie byli żołnierzami zawodowymi. Ich wyszkolenie i inicjatywa często decydowały o wynikach walk podczas wojny. Warto jednak zauważyć, że istniał podział klasowy, który sprawiał, że przejście z korpusu podoficerskiego do oficerskiego było praktycznie niemożliwe. Zdarzały się tylko nieliczne wypadki podczas wojny.
1. Hełm spadochroniarski Fallschirmschützen-Stahlhelm 38
2. Maskująca bluza spadochroniarska II wersji (Fallschirmschützen Bluse), w kamuflażu "Splittermuster", na rękawie oznaczenie stopnia używane w ubiorach specjalnych Luftwaffe, na prawej piersi naszyty haftowany orzeł Luftwaffe II wersji
3. Spodnie spadochroniarskie M 37
4. Maska przeciwgazowa M 38 w specjalnym brezentowym pokrowcu
5. Pistolet maszynowy MP 40, kalibru 9 mm
6. Ładownice do MP 40, pas z klamrą Luftwaffe i szelkami szturmowymi
7. Manierka M 31 w kolorze Fliegerblau dla Luftwaffe
8. Chlebak M 31 w kolorze Fliegerblau dla Luftwaffe
9. Łopatka saperska składana
10. Lornetka Zeiss 6x30
11. Trzewiki standardowe
Źródło: Gazety Wojenne