Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

b_137_205_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_ofic_br_panc_ofic_panc_3a.jpg

Oficer broni pancernej. Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych, Quassasin, Egipt, 1943 r.

 

 

 

Autor: Jurek Szcześniak
Zdjęcia udostepniło: SRH PSZ
 
 
 
Prezentowany na zdjęciach oficer w randze porucznika ma na sobie koszulę z krawatem oraz tropikalny zestaw KD składający się z tuniki (Khaki Drill Service Dress Tunic), z nasuwkami na naramiennikach, i spodni. Bluza spięta brytyjskim oficerskim pasem skórzanym (Sam browne) z koalicyjką. Na głowie czarny beret wojsk pancernych z polskim orłem i oznaczeniem stopnia (poniżej orła), na nogach lekkie, wykonane z popielatego zamszu, wyposażone w dającą dobrą przyczepność lateksową podeszwę, sznurowane półbuty (Chukka boot / desert boot*). 
 
Uwagę zwraca umieszczona na piersi baretka brytyjskiego odznaczenia Military Cross ustanowionego w grudniu 1914, przyznawanego oficerom wojsk lądowych za „dzielność w czasie aktywnych operacji prowadzonych przeciw wrogowi”. W tym wypadku odznaczenia nadano za udział w zwycięskiej bitwie stoczonej z siłami niemiecko-włoskimi pod Gazalą (grudzień 1941, Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich).
 
Ze względu na nabytą w walce kontuzję nogi, oficer wspiera się na gustownej drewnianej, okutej na końcu, laseczce zakupionej w Palestynie. UWAGA: Nie mylić z zakazaną w Armii Polskiej „swagger stick”. :)
 
 
* To popularne wśród oficerów 8 Armii obuwie miało być początkowo zamawiane przez nich u egipskich szewców na legendarnym bazarze Khan el-Khalili (funkcjonującym do dzisiaj), w islamskiej dzielnicy Kairu.
 
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_ofic_br_panc_ofic_panc_1a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_ofic_br_panc_ofic_panc_2a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_ofic_br_panc_ofic_panc_3a.jpg
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_ofic_br_panc_ofic_panc_4a.jpg
 
 
 

 

 

Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 

Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 
 
 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie