Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

b_229_153_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_Pancerz_bron_6b.jpg

Poczynając od 1940 roku Armia Brytyjska i British Medical Research Council prowadziły prace nad mogącym zapewnić ochronę najistotniejszych części ciała pancerzem przeznaczonym dla indywidualnego żołnierza. Ich podstawą były doświadczeniach zebrane na polach I Wojny Światowej.

 

 

Zaprojektowany pancerz składał się z trzech profilowanych, wykonanych z jednomilimetrowej grubości stali manganowej (stosowanej do produkcji hełmów) obszytych brezentem płyt, łączonych przy pomocy regulowanych pasków z klamerkami. Waga pancerza wynosiła 1,59 kg (bez pokrycia i pasków: 1,25 kg).

 
Autor: Jurek Szcześniak
Zdjęcia udostępniło: stowarzyszenie SRH PSZnZ
 
Poszczególne płyty miały chronić pierś (serce, płuca, naczynia krwionośne), nerki, płuca, wątrobę, kręgosłup oraz podbrzusze żołnierza. Wymienione części ciała wybrano nieprzypadkowo. Dla porównania jeden z niemieckich chirurgów, w oparciu o pierwszo wojenne doświadczenia, określił śmiertelność żołnierzy w zależności od części ciała w sposób następujący: 
1) głowa 60-65%; 
2) klatka piersiowa 40%; 
3) brzuch 92%; 
4) kończyny górne 12%; 
5) kończyny dolne 23%.
 
Podczas testów wykazano odporność pancerza na 9 mm pocisk rewolwerowy wystrzelony z odległości 4,5 m; 7,94 mm pocisk karabinowy wystrzelony z odległości 640 m; pojedynczy strzał z pistoletu maszynowego Thompson (kaliber 11,43 mm) z odległości 92 m.
 
Początkowo pancerze miał być noszone pod umundurowaniem (BD). Ze względu na otarcia szybko z tej koncepcji zrezygnowano zalecając zakładanie ich na BD, pod oporządzenie.
Pierwsze pancerze wyprodukowano w lutym 1941 roku. 5 tys. egzemplarzy skierowano do testów dopiero rok później. Planowana pierwotnie wielkość produkcji została szybko zredukowana z 500 tys. do 200 tys. sztuk. Na decyzję wpłynęły:
 
1) Zmiana oceny ich przydatności.
 
Po dalszych testach stwierdzono, że pancerz, choć dobrze spełnia swoją rolę, powoduje uszkodzenia skóry (otarcia) oraz wzmaga pocenie się, co obniżało ogólną zdolność ruchową i wytrzymałość żołnierzy.
 
2) Znaczne zapotrzebowanie na hełmy.
 
Zważywszy na fakt, że ich użycie obniżało liczbę uszkodzeń czaszki prawie o 50% (w jeszcze większym procencie liczbę ciężkich uszkodzeń mózgu), od zawsze traktowano je priorytetowo.
 
Ostatecznie z około 80 tys. wydanych wojsku pancerzy większość trafiła do Royal Air Force, a jedynie kilkanaście tysięcy do 21. Grupy Armii skąd przekazano je potem do Dywizji Powietrznodesantowych, lotnictwa, jednostek kanadyjskich i polskiej (1. SBS).
 
Największe liczbowo użycie bojowe pancerza przypadło na dwie najsłynniejsze operacje powietrznodesantowe II Wojny Światowej - Market Garden / Varsity.
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_Pancerz_bron_4a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_Pancerz_bron_5a.jpg
 
Ze względu na wagę pancerze były często porzucane przez żołnierzy. Nie było to rozsądne. Poza bezpośrednimi strzałami z mniejszej czy większej odległości zwiększały one jednak ochronę przed bardzo groźnymi (ze względu na swoje rozmiary, kształty oraz ostre krawędzie) odłamkami pocisków artyleryjskich i bomb, równie niebezpiecznymi bo powodującymi rozlegle rany szarpane pociskami wystrzelonymi z dużej odległości (zmiana wirowania i wahania pocisku), rykoszetami oraz pociskami wtórnymi (częściami trafionych przedmiotów, rozpryskujących się cegieł, kamieni itp., o co, szczególnie podczas walk w mieście, nie trudno).
 
O użyciu pancerzy przez Polaków (1. SBS), wiadomo stosunkowo niewiele. Zachowana ikonografia pokazuje, że z całą pewnością wykorzystywał je personel punktów opatrunkowych Powietrznej Kompanii Sanitarnej.
 
b_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_Pancerz_bron_1a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_Pancerz_bron_2a.jpgb_300_0_16777215_00_images_Rek1_grhPSZ_Pancerz_bron_3a.jpg
 
 
Reasumując, zaprezentowany pancerz nie wszedł nigdy do masowego użycia. Zestawienie jego materiałochłonności, zalet i wad doprowadziło decydentów do wniosku, że jest on po prostu swego rodzaju zbędnym luksusem.
 
Prezentowany na zdjęciach pancerz jest repliką.
 
Za pomoc w przygotowaniu materiału dziękuję Tomkowi i Sławkowi.
 
 

 

Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 

Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più

 Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
 
 
 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie