Żołnierz 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, wrzesień 1944 r.
Autor: Jurek Szcześniak
Zdjęcia udostępniło Stowarzyszenie PSZ.
Dla pokazania kompletnego wyposażenia* i umundurowania skoczka prezentacja została podzielona na trzy części:
Zdjęcia 1-4) Żołnierz ubrany jest w komplet munduru polowego Battle Dress Pattern 37 (standardowe spodnie zastąpiono spodniami spadochronowymi (Parachutist trousers) z charakterystycznymi kieszeniami oraz kieszonką na nóż szturmowy (sztylet) Fairbairn-Sykes (F-S)) oraz kurtkę maskującą (Denison Smock pierwszego wzoru). Oporządzenie parciane P-37 składające się z pasa głównego, ładownic uniwersalnych Mk. III, pokrowca z kopaczką, żabki do bagnetu (No 4 Mk. II) oraz manierki w noszaku paskowym. Do pasa głównego podpięta torba (Mk. III), maski przeciwgazowej, do pokrowca i trzonka kopaczki przytroczona zwinięta lina indywidualna (Toggle rope). Nogawki spodni spięte spinaczami parcianymi, na nogach wykonane z groszkowanej skóry trzewiki brytyjskie. Wokół szyi żołnierza zawiązana dwubarwna indywidualna siatka maskująca. Spoza rozpięcia kurtki wystaje beret w kolorze stalowoszarym z dołączonym metalowym orłem. Na głowę żołnierza nałożony hełm spadochronowy AT Mk. I (wersja z podpinką wykonana ze skóry i zaopatrzona w klamerkę, wprowadzona w roku 1942) z namalowanym żółtą farbą orłem oraz nałożoną siatką maskującą, do której dołączono barwione, wykonane z juty, taśmy maskujące.
Zdjęcia 5-7) Na ww. umundurowanie i oporządzenie nałożono wykonany z denimu, zapinany na zamek błyskawiczny, kombinezon/bezrękawnik (Oversmock). Wyrzucany po wylądowaniu, miał zapobiegać zaplątaniu się linek otwieranego spadochronu w elementy oporządzenia. Dolne kieszenie kombinezonu obciążone umieszczonymi w nich granatami obronnymi Mils No. 36.
Zdjęcia 8-12) Sylwetkę żołnierza uzupełniono spadochronem desantowym Irvin Typ X Mk. I (taśma desantowa na zewnątrz pokrowca), oraz przytroczoną taśmami, do prawej nogi, torbą transportową (Kit bag / Leg bag). Widoczna lina, na której przed lądowaniem worek był opuszczany w dół, podpięta do taśmy uprzęży spadochronu. Wypełniony indywidualnym wyposażeniem i środkami walki (waga około 50 kilogramów), worek kryje m.in. pistolet maszynowy Sten Mk. V, który wszedł na uzbrojenie 1 SBS tuż przed operacją „Market Garden”.
* Brak wykonanej z gumy kamizelki ratunkowej (Lifebelt inflatable Mk. III / Mk. IV, zakładanej na Oversmocka, pod uprzężą spadochronu) oraz chroniących dłonie rękawiczek wełnianych barwy khaki.
Uwaga: Podczas desantu pod Arnhem oporządzenie parciane, także w przypadku 1 SBS, było pokrywane barwnikiem („Blanco”), w kolorze ciemnozielonym (Khaki Green No. 3). Czy praktyka ta dotyczyła wszystkich żołnierzy Brygady, nie rozstrzygam.
Za pomoc w przygotowaniu sylwetki dziękuję Jarkowi (na zdjęciach).
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.