Logo zawiera zestaw zdjęć dotyczący historii wojskowej Włoch z okrętami, samolotami pojazdami i żołnierzami wojsk ale także zdjęcie powieszonego Mussoliniego a na logo naniesiony jest herb Królestwa Italii.

“Who does not respect and not value your past is not worthy of respect, present or future rights to.” Marshal Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

Reklama

schematy_piechota.pngTak wyglądał szeregowiec z 1 AWP, podczas przełamywania Wału Pomorskiego" na początku lutego 1945 roku, Była to pierwsza samodzielnie przeprowadzona i zakończona sukcesem operacja 1 AWP za co zapłaciliśmy olbrzymimi stratami 4.424 żołnierzy zabitych, zaginęło bez wieści 2.374, a dalszych 1.051 zostało rannych. Były to jedne z najkrwawszych walk stoczonych przez ludowe Wojsko Polskie podczas II WW. Przełamania wału dokonał 11 pułk piechoty z 4 DP fortelem, rozpoczynając natarcie po zmierzchu i kierując się przez bagna na wzgórze 122,1, dzięki czemu ominięto bunkry na przesmyku Morzyca. Jednak nie od razu osiągnięto sukces, gdyż pierwszy atak został odparty a kolejne ataki dopiero ok. 3.00 nad ranem zakończyły się zwycięstwem. Pułk zapłacił za to stratą 121 zabitych i 130 rannych. Po przełamaniu wału wojska polskie ruszyły w kierunku Kołobrzegu.

 

Szacowana liczba niemieckich obrońców uczestniczących w walkach - w tym lokalnej milicji i ochotników ( Volkssturm ) – to około 8000 do 15000 żołnierzy, nie licząc dosłanych 15 marca drogą morską posiłków (Kell bataliony), które wykorzystano do kontrataku. Wspierane zapewniało około 60 sztuk dział w tym ciężkie baterie obrony wybrzeża, ponadto pociąg pancerny i około 18 czołgów i dział pancernych a także kilkanaście opancerzonych pojazdów wsparcia różnych typów np. na podwoziu transporterów opancerzonych. Obrońcy otrzymali również pewne wsparcie z powietrza. Od strony morza wspierały ich okręty Kriegsmarine w tym pancerniki kieszonkowe Lutzow i Admiral Scheer, co było poważnym argumentem w walce. W chwili rozpoczęcia walk odbywała się wielka morska ewakuacja z portu i osłona tej ewakuacji była głównym powodem uporczywej obrony. Jak twierdzą Niemcy udało im się ewakuować 70.000 cywilów i 40.000 żołnierzy. Polacy wystawili do walki ok 28.000 żołnierzy. Warto zauważyć, że miasto było przepełnione uchodźcami a ponieważ zostało podczas walk zniszczone w ok 85-95%, to doszło tam do wielkiej masakry, której rozmiarów nawet nie można oszacować. 
 
W ramach operacji pomorskiej w dniach 4 do 18 marca 1945 roku toczyła się bitwa o miasto Kołobrzeg.  Jako pierwsza o 8.00 rano 4 marca pod miasto podeszła sowiecka 1 Armia Pancerna. Rosjanie próbowali zdobyć miasto z marszu, ale zostali odparci, ale izolowali miasto, które odtąd mogło liczyć jedynie na swój port morski. Od 6 do 9 marca miasto blokowała także sowiecka 272 DS. Zadanie regularnego szturmu na miasto powierzono 1 Armii WP, która rozpoczęła oblężenie 7 marca i swoimi 6 DP od 7 marca i 3 DP od 9 marca rozpoczęła atak. Do 12 marca przełamano pierwszy pierścień obrony. Siły nacierających wzmocniono 4 DP i 4 pułkiem czołgów ciężkich i do 17 marca przełamano drugi pierścień obrony. Ostatecznie miasto zdobyto 18 marca za cenę 1.206 zabitych i ok. 2.500-3.000 rannych i zaginionych, biorąc do niewoli ok. 8.000 jeńców. Co ciekawe strona przeciwna twierdzi, że do ochrony ewakuacji w dniu 17 marca pozostawiono w mieście już tylko 2.000 walczących żołnierzy dla zabezpieczenia ostatniej fazy ewakuacji, więc rozbieżność ocen i liczb jest znaczna. Dużą część walczących w obronie miasta podobno udało się Niemcom ewakuować. 
 
18 marca 1945 r. pochodzący z kresów wschodnich 43 letni żołnierz 7 puku piechoty kapral Franciszek Niewidziajło, na pamiątkę podobnego aktu z 1920 r., dokonał ponownych zaślubin Polski z morzem. 
 
O wydarzeniach tego okresu dość rzetelnie opowiada film polski „Jarzębina czerwona” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich nakręcony w 1969 roku. Gorąco polecam:
 

 

 b_592_798_16777215_00_images_zdjecia1_mun37abcd.png

1. Rogatywka polowa wz.37 wyprodukowana w ZSRR, na niej „piastowski” orzeł wz. 1943

2. Hełm radziecki wz.40 z malowanym przez szablon orłem wz. 1943
3. Płaszcz wz.37 z sowieckiego sukna szynelowego, guziki blaszane z wytłoczonym orłem wz. 43
4. Kurtka drelichowa wz.36, ale z naramiennikami sukiennymi, na kołnierzu patki w barwach piechoty wz.45
5. Spodnie drelichowe sowieckie, wz.35
6. Owijacze trykotowe produkcji sowieckiej
7. Pas produkcji sowieckiej
8. Trzewiki nieregulaminowe, zdobyczne
9. Ładownice niemieckie M-09, zdobyczne
10. Kociołek produkcji sowieckiej
11. Łyżka własnej roboty, trzonek w kształcie ryby
12. Karabin Mosin wz.91/30, kalibru 7,62 mm, z bagnetem trójgraniastym
13. Granat obronny F-1
14. Granat przeciwpancerny RPG-1
15. Oliwiarka do karabinu Mosin
16. pojemnik na taśmę amunicyjną do ckm Maksim
17. Manierka produkcji sowieckiej
 
 
 
Źródło:   Gazety Wojenne   GW.png
 
 

Czytaj włoski ekwipunek

Czytaj polski ekwipunek

Czytaj ekwipunek na świecie

 

Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.