Wyposażenie i umundurowanie oficera wojsk polskich u boku Armii Czerwonej było produkcji radzieckiej, ale nawiązywało niekturymi elementami do umundurowania przedwojennego, np. rogatywką czy krojem bluzy mundurowej, tylko "orzełek piastowski" na czapkach, bez korony był i trochę kawkę przypominał... Mimo tego sarkazmu daleki jestem jednak od negowania znaczenia ludowego Wojska Polskiego. Przeróżne były „polskie drogi”
1. Polowa czapka "rogatywka" wz.37, produkcji radzieckiej z orzełkiem wz.43
2. Kurtka drelichowa wz.36, produkcji radzieckiej z blaszanymi guzikami z orłem wz.43. Na sukiennych naramiennikach gwiazdki pochodzenia radzieckiego
3. Bryczesy drelichowe radzieckie wz.35
4. Pas oficerski z koalicyjką, radziecki, wz.35. Z inicjatywy właściciela gwiazda radziecka na klamrze zakryta została "orzełkiem piastowskim"
5. Kabura z rewolwerem Nagant, ze sztucznej skóry
6. Torba meldunkowa wzoru radzieckiego, ze sztucznej skóry
7. Buty skórzane żołnierskie
8. "Busola Adrianowa"
9. Lornetka pochodzenia radzieckiego
10. Pistolet maszynowy PPSz-41, popularna "pepesza"
11. Odznaczenia - "Krzyż Walecznych", jeszcze w wersji z 1920 r., medal "Zasłużony na polu chwały" - pierwsza wersja, ustanowiony po bitwie pod Lenino
Źródło: Gazety Wojenne
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.