Długość całkowita: 209 mm Średnica (dół): 105 mm Średnica (góra): 90 mm Wykonana z mosiądzu łuska naboju rozdzielnego ładowania z zapłonnikiem dennym, uderzeniowym, wkręcanym w jej dno.
Autor: Jurek Szcześniak
Zdjęcia udostępniło SRH PSZ
Zapłonnik centralny, krótki, wypełniony prochem (kordyt?) o kształcie płytek. Ze względu na jego niewielką ilość, w łusce stosowano podsypkę prochową. Zbicie spłonki inicjowało zapalenie się umieszczonego w zapłonniku ładunku prochowego, którego gazy i płomień przenosiły się przez widoczne na zdjęciach otwory na ładunek miotający (woreczki umieszczone w łusce, patrz dalej) powodując wystrzał.
Na spodniej części łuski umieszczono informacje m.in. o kalibrze armaty i jej modelu, roku produkcji, numerze partii, strzałki odbioru wojskowego, rodzaju wypełnienia, producencie. Pokrewne ww. cechy znajdują się także na zapłonniku.
Kompletny nabój armatohaubicy 25-funtowej składał się z łuski z umieszczonym wewnątrz jednym z trzech ładunków (ładunek zmienny) miotających oraz dołączanego doń przed strzelaniem pocisku. Zastosowanie naboju rozdzielnego ładowania umożliwiało dostosowywanie masy ładunku miotającego do odległości strzelania.
Umieszczany w łusce ładunek składał się z trzech kolorowych (czerwony, biały, niebieski) woreczków o różnej masie (charge I, II, III). Dla zwiększenia maksymalnej donośności działa istniała możliwość zastosowania ładunku dodatkowego zwanego „super-charge. I - woreczek czerwony - zasięg: 3 566 m II - woreczki czerwony i niebieski - zasięg: 7 132 m III - trzy woreczki (czerwony, biały, niebieski) - zasięg: 10 790 m „Super-charge” - zasięg: 12 253 m Stosowane ładunki prochowe: Normal (kordyt), Normal (N.C.T.), Super (kordyt) oraz do strzelania materiałami propagandowymi.
Łuski przewożono zarówno w przyczepie amunicyjnej (No. 24 / później No. 27, transportowano w niej 32 naboje) jak i w opisanych już wcześniej (mieszczących osiem łusek), stalowych skrzynkach typu C 206.
Tu czytaj o C 206 Ammo Box Case – brytyjska skrzynka na łuski z ładunkami miotającymi 25-funtówki
Na dołączonym zdjęciu archiwalnym, na którym widać trzech (amunicyjny/wreczyciel/celowniczy) spośród sześciu członków obsługi działa możemy zobaczyć zarówno trzymaną przez amunicyjnego łuskę jak i spoczywający w dłoniach wreczyciela pocisk (przypuszczalnie w kolorze żółtym - burzący).
Jurek Szcześniak SRH PSZnZ
Danielu wspaniały prezent. Dziękuję :)
Czytaj więcej na Facebook o Stowarzyszeniu Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na stronie WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW Stowarzyszenia Polskie Siły Zbrojne, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj o artylerii w innych krajach świata
Podstawa prawna: Artykuł ma zadania dydaktyczno-naukowe i ma na celu krzewienie wiedzy oraz analizę krytyczną, w dążeniu do wyjaśnienia wszystkich faktów. Autor zastrzega sobie stosowanie form dozwolonego użytku publicznego, jak np. prawo cytatu. Jednakże wszystkie osoby, które uznałyby się za pokrzywdzone, autor prosi o kontakt, w celu wyjaśnienia i ewentualnego usunięcia dzieł, które byłyby objęte prawami własności.