Na początku 2009 roku zebrała się grupa około 10 osób zainteresowanych historią regionalną i rekonstrukcją wojskową. Spotkania odbywały się raz w miesiącu. Na nich ustalono działania i strategię. Wspólnie z gminą Czernice Borowe napisaliśmy program edukacyjny „Zapomniana historia” którego celem było zapoznanie młodego pokolenia z wydarzeniami z okresu I wojny światowej. Zwieńczeniem programu był piknik militarny w Chojnowie pod Przasnyszem 25 czerwca 2011. Równocześnie trwały prace nad mundurami, wyposażeniem i oporządzeniem wykonanym z materiałów i wzorów jak najbardziej zbliżonych epoce.
Autor: Maciej Tomaszewski
Z grupy założycielskiej zostały 2 osoby, reszta wykruszyła się z czasem ale zaciągnęli się następni.
Spotykałem się z pytaniem dlaczego 14 PSS. Odpowiedź jest prosta. W składzie pułku była duża grupa Polaków potomków zesłańców , dokonano udokumentowanego poboru do niego w naszej okolicy, dowódca był Polakiem. Oraz najważniejsze WALCZYŁ POD PRZASNYSZEM.
Nasza GRH jest kołem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i liczy na dzień dzisiejszy 22 żołnierzy i 4 sanitariuszki. Zdobyliśmy już doświadczenie „bojowe”, byliśmy na 150 rekonstrukcjach i zorganizowaliśmy kilkanaście
Odtwarzamy też formacje;
- Powstania Styczniowego (Polacy),
- 5 Dywizji Syberyjskiej,
- Legionu Puławskiego,
- Bolszewickie
- Armię czerwoną,
- Żołnierzy wyklętych
Jednorożec 2015
W dniu 11 lipca 2015 roku w Jednorożcu (powiat przasnyski) przeprowadzone zostały uroczystości w 100 - letnią rocznicę przerwania frontu wschodniego.
Przed licznie zebraną na cmentarzu publicznością Nabożeństwo poprowadzili: ks. prefekt parafii pw. Św. Floriana w Jednorożcu Tomasz Czarnowski. Przedstawiciel Ewangelickiego Ordynariatu Wojska Polskego ks. ppor. Dawid Banach. Przedstawiciel Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego ks. płk. Artur Zielepucha. Po modlitwie Zbigniew Lorenc przedstawił krótką historię walk pod Jednorożcem, historię cmentarza. Delegacja GRH odtwarzających armię carską złożyła wieniec pod głównym pomnikiem z kolei delegacja GRH odtwarzających oddziały pruskie zapaliła znicze. Po zakończeniu uroczystości goście i rekonstruktorzy udali się ulicami Jednorożca na pole bitwy.
Ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski przedstawiło inscenizację walk nawiązujących do lipcowej Bitwy przasnyskiej, która miała miejsce dokładnie 100 lat temu. Rekonstruktorzy wcielili się w żołnierzy Pruskich, Rosyjskich, Austriackich oraz w ludność cywilną obsadzając okopy zgodnie prawdą historyczną czyli; wojska pruskie od zachodu a wojska rosyjskie od wschodu wioski. Ludność cywilna zgodnie ze swoją rolą przedstawiała życie codzienne wsi. W czasie inscenizacji zaprezentowany został atak wojsk niemieckich na pozycje rosyjskie wcześniej ostrzelane za pomocą artylerii. Po przerwaniu pierwszej linii obrony, pokazano ciężkie walki a następnie przerwanie frontu. Zbigniew Lorenc na bieżąco komentował wydarzenia historyczne jakie miały tu miejsce przed 100-laty a dyr. Muzeum w Sochaczewie Paweł Rozdżestwieński opowiedział o armacie wz. 1902 potocznie nazywanej "prawosławna"
Strona pruska
MGRH II Batalionu 18 Pułku Piechoty Muzeum Ziemi Sochaczewskiej,
GRH „Marienburg”,
SRH Gloria-Viktoria,
EKG Landsturm,
PSHO - sekcja pruska,
SRH 51 pułku piechoty z Iłży,
Ostrowska GRH,
148 pułk piechoty z Krakowa
Strona rosyjska
SRH 79 p. p. z Ciechanowa
GRH Strzelcy 31 pułku piechoty z Mszczonowa,
SRH 21 Muromski Pułk Piechoty z Warszawy (obsługa armaty),
GRH "Kampinos",
PSHO - 41 Pułk Strzelców Syberyjskich
GRH "Pod obcymi sztandarami" w barwach 69 - Riazańskiego p.p. Lublina
Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemii Bolimowskiej,
GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza.
Austriacy
GRH Artyleria ( kan. i TR CK Armii )
Ludność cywilna GRHLC z Mławy
Pirotechnika AGAMA z Ostrołęki
Mierzeja 2015
W dniu 15 lipca GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza wybrała się do Piasek na Mierzeję Wiślaną by wziąć udział w inscenizacji ostatnich walk o Mierzeję z 1945r. Na potrzeby inscenizacji i ujęć do nowego programu dla TVP Historia, wcieliliśmy się w żołnierzy armii czerwonej. W czasie inscenizacji przedstawiony został atak na wartownię niemiecka, epizod ostatnich walk o Mierzeję Wiślaną. Przed inscenizacją braliśmy udział w ujęciach do jednego z odcinków nowego programu w TVP Historia pt: "Historia żywa". Emisja przewidziana jesienią tego roku. Za inscenizację i ujęcia do filmu odpowiedzialny był Przemysław Bednarczyk.
26 kwietnia 1945 roku Rosjanie wysadzili desant na krańcu północnym Mierzei Wiślanej rozpoczynając atak w kierunku nasady Mierzei. Po ciężkich walkach 1 maja zdobyto Nową Karczmę (Piaski), 5 maja Przebrno a 9 maja oddziały niemieckie ostatecznie skapitulowały. Były to ostatnie walki Operacji wschodniopruskiej.
W inscenizacji udział wzięli:
- GRH Wolf,
- GRH "Die Wehrmacht",
- GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich,
- Zespół "VIS Radom",
- GRH "19 Inf. Division"
- harcerze z ZHP i ZHR.
Organizatorami inscenizacji oraz obozu historycznego w Piaskach byli ZHR Pionki, IPN, Muzeum II Wojny Światowej, TVP Historia.
GRH 14 PSS dziękuję organizatorom za zaproszenie na inscenizację, kolegom rekonstruktorom za miłą współpracę.
Poniżej relacja fotograficzna Andrzeja Kowalskiego.
Sekcja kobieca :)
V Podlaski Piknik Militarny. Misja Wschód 2015
W dniach 6,7 czerwca GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza stacjonowała w Ogrodniczkach koło Białegostoku. 14 PSS wystawił obozowisko z okresu I wojny światowej. Wspaniała publiczność i przyjacielskie nastroje między rekonstruktorami tworzyły bardzo dobry klimat. Fot. Mariusz Maciaszczyk.
Czytaj więcej na WWW grupy o GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę WWW grupy: GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, kliknij na przycisk powyżej.
Czytaj więcej na Facebook o GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich / Per saperne di più
Jeśli chcesz odwiedzić stronę Facebook : GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, kliknij na przycisk powyżej.